Sběratel chtěl mít doma kalašnikovy. Neuspěl ani u Ústavního soudu
Neúspěch sběratele u soudu
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže z Prahy, který si chtěl pořídit dvě útočné pušky typu kalašnikov. Zdůvodnil to svou sběratelskou vášní. Policie mu v roce 2011 neudělila sběratelskou výjimku, neuspěl pak ani se správní žalobou. Ústavní soud jeho stížnost označil za neopodstatněnou. Vyplývá to z justiční databáze.
Muž je držitelem zbrojního průkazu. Pro zbraně z kategorie A ale potřeboval výjimku ze všeobecného zákazu, kterou už dříve pro jiné modely zbraní dostal. Předpokládal proto, že uspěje také u kalašnikovů.
Tvrdil, že buduje sbírku samopalů z výzbroje armád někdejší Varšavské smlouvy. Bez pušek typu s označením 74U a ráží 5,45 x 39 prý kolekce nikdy nebude kompletní. Policie tak neudělením výjimky podle stížnosti znehodnotila jeho sběratelský záměr.
Justice ale dospěla k závěru, že mužův sběratelský záměr je nevěrohodný, průběžně jej totiž formuloval a zpřesňoval až při komunikaci s policí a správními soudy. Podle Nejvyššího správního soudu by sběratelská činnost dokonce mohla být jen fabulací, která otevře přístup k nabývání libovolných samočinných zbraní kategorie A.
„Požadavek správního orgánu, aby osoba, která žádá o výjimku z všeobecného zákazu nabývat zbraně kategorie A pro sběratelské účely, popsala svůj sběratelský záměr, tedy cíl a předpokládaný rozsah své sbírky, je naprosto legitimní,“ rozhodl loni Nejvyšší správní soud.
„Uvedeným závěrům obecných soudců nelze z hlediska ústavnosti nic vytknout,“ stojí v aktuálním usnesení Ústavního soudu. Držení zbraně nespadá mezi základní práva a svobody, nelze je odvodit ani z práva vlastnit majetek, doplnili ústavní soudci.
Kalašnikov je nejpoužívanější a jedna z nejznámějších útočných pušek světa. Sestrojil ji v roce 1947 sovětský konstruktér Michail Kalašnikov, později prošla několika modernizacemi.