„Si Ťin-pchingu, rezignujte!“ V Šanghaji opět stovky lidí protestovaly proti protikoronavirovým opatřením
PROTESTY V ČÍNÉ
V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu demonstrovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. S odvoláním na očitého svědka o tom informuje agentura AFP. Protesty v Číně v posledních dnech sílí a v některých městech se přelévají i do požadavku na odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.
Demonstranti podle očitého svědka protestovali v neděli odpoledne místního času mlčky na několika křižovatkách Šanghaje. V rukou drželi bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře, a bílé květiny, dokud je nerozehnala policie.
Breaking: Wuyuan Road, police begin arresting protesters.#shanghai #CCPChina #ChinaFact pic.twitter.com/jLZoprVGzy https://t.co/iet5ksR0rA
— 如月佑子 TGTM (@ruyueyouzi) November 27, 2022
Demonstrace, které se v posledních dnech rozšířily i do několika dalších měst, vyvolala smrt deseti lidí při požáru budovy v Urumči, hlavním městě provincie Sin-ťiang. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením, která někdy vedla i k mnohaměsíční nucené izolaci, se lidé nemohli dostat z hořící budovy. Úřady to popírají.
Nødssituasjonen! Nær Wuyuan Gaten, Shanghai, innbyggerne røpte “Vi ønsker ikke bli slavene, vi er borgerne!” ut. https://t.co/KLq7wjPtO2
— Lyset🇳🇴 (@Lyset_8964) November 27, 2022
Tsinghua university right now👇🏼 city after city seeing protests small and large against Zero Covid policies and against excesses of Communist Party rule - every hour there seems to be a new one pic.twitter.com/7CbUtzNmjR
— Emily Feng 冯哲芸 (@EmilyZFeng) November 27, 2022
Nedaleko odtud se již předchozí noc konal jiný protest. Video, které se široce šířilo internetem, ukazuje, jak lidé křičí " Si Ťin-pchingu, rezignujte!" a také útočí na Komunistickou stranu Číny, což je velmi vzácná demonstrace nepřátelství vůči prezidentovi a režimu v ekonomické metropoli země, která byla začátkem roku vystavena vyčerpávajícímu dvouměsíčnímu covidovému uzamčení.
Jak poznamenává agentura Reuters, pouliční protesty jsou v Číně výjimečné. Nespokojenost tak lidé dávají mnohem častěji najevo na sociálních sítích, kde se jejich kritická vyjádření snaží cenzoři režimu okamžitě mazat. Tak je tomu i v případě aktuální kritiky protipandemických opatření, upozorňují agentury.