Pompeo požadoval vyřazení Rusů z tendru o Dukovany. Babiš to odmítl
NÁVŠTĚVA MIKEA POMPEA
Velké množství úsměvů či pití piva před plzeňským pivovarem mohlo vyvolat dojem, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo přijel do České republiky na pouhou zdvořilostní návštěvu. Šéf americké diplomacie ale naopak přijel s jasným americkým postojem, kdy požadoval vyřazení ruské společnosti Rosatom z dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Varoval také před tím, aby se na budování sítě 5G podílela čínská firma Huawei. Oba požadavky ale premiér Babiš odmítl. Pompeo také při své návštěvě velmi nezvykle vystoupil v Senátu před zástupci horní komory a ne v Poslanecké sněmovně, kde se předseda vlády opírá o komunistické hlasy.
Otázku dostavby jaderné elektrárny Dukovany přitom Pompeo zmínil jako první věc po společném jednání s Andrejem Babišem. Podle ministra zahraničí by si Česká republika měla zvolit udržitelný model v podobě západního modelu. Pompeo tak jasně vyjádřil zájem o strategickou investici skrz firmu Westinghouse, která má o dostavbu zájem. Současně ale varoval před zájmy Číny a Ruska jako bezpečnostní hrozby, čímž naznačil vyřazení firem Rosatom a China General Nuclear Power z tendru. To ale premiér odmítl. „Je to záležitost, kterou připravuje naše vláda, ale investor je ČEZ, bude to pro příští vlády, ale my samozřejmě tady tu strategickou spolupráci jasně vnímáme,“ uvedl ve středu po jednání Andrej Babiš.
Svůj postoj o den později zopakoval v rozhovoru pro idnes.cz, ve kterém se na ČEZ znovu odvolal. „Já jsem řekl, že postupujeme jako člen EU. Že i u ostatních podobných tendrů vznikala různá konsorcia a že z toho titulu, abychom dodrželi pravidla EU, nemůžeme eliminovat nikoho. Takže to jsem mu jasně vysvětlil a myslím, že to pochopil,“ řekl Babiš pro server. „Samozřejmě víme, že Westinghouse vyvíjí nějaké modulární bloky nižších kapacit megawattů, což by bylo výborné, kdyby takové nové technologie byly. Pokud by taková jedinečná technologie byla, můžeme se o tom bavit. Ale v tuto chvíli to organizuje ČEZ, naše vláda to beztak nebude organizovat, připravujeme to pro vládu příští,“ dodal Babiš.
Varování před Huawei
Další Pompeovo téma, které tvrdě protlačoval, je i varování před budováním sítě páté generace ve spolupráci s čínskou technologickou firmou Huawei. Spojené státy jsou spolu s Čínou kvůli této firmě v ostrém střetu, kdy je USA obviňují z technologických krádeží a podezřívají ji ze špionáže pro čínskou vládu. Z těchto důvodů je Američané z budování sítí vyloučili a snaží se ke stejnému postupu přemluvit i ostatní spojence.
To je také podle mnohých jeden z důvodů, proč se ministr zahraničí Spojených států nevydal i do sousedního Německa. To, jako jedna z mála velkých evropských zemí jasně neřeklo, jaký je její postoj k čínské technologii 5G. Premiér Andrej Babiš se otázce na možnou hrozbu vyhnul. „My tento problém musíme řešit v rámci EU. Co se týče tendrů na 5G, nemáme v tomto směru ještě žádné rozhodnutí. Organizovali jsme konference, každý na to má nějaký názor. Někteří říkají, že Huawei nevadí, že jsou schopni zabránit tomu, aby tam byl nějaký vliv. Jiní říkají, že nejsou. I proto v září organizujeme konferenci, takže budeme diskusi o této věci ještě vést,“ uvedl pro idnes.cz.
Pompeo téma bezpečnosti technologií podtrhl i schůzkou se zástupci pěti českých a amerických technologických firem. Jednání proběhlo v rezidenci amerického velvyslance Stephena Kinga, kde se jednalo o kybernetické bezpečnosti a o ekonomickém rozvoji. Na schůzce se tak sešel technický ředitel Avastu Michal Pěchouček, generální manažer společnosti Cisco v České republice Michal Strachník, Milena Jabůrková z vedení IBM, předseda představenstva firmy Y Soft Václav Muchna a ředitel společnosti STRV Lubo Smid.
Pompeo jen v Senátu
Jedním ze zvláštních kroků bylo také vystoupení Mikea Pompea na půdě Senátu se svým projevem. Zvyklostí totiž bývá, že významní představitelé spojeneckých zemí vystupují zejména v Poslanecké sněmovně či případně v obou komorách parlamentu. Stalo se tak v případě návštěvy někdejší šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové v roce 1997. U obou komor pak vystoupil naposledy Paul Ryan, který byl předsedou Sněmovny reprezentantů v roce 2018.
Jedním z vysvětlením může být podpora Babišovy vlády, kterou tvoří komunističtí poslanci. Pompeo totiž vystoupil v Senátu s tvrdým protikomunistickým projevem.
Dlouholetý poslanec Marek Benda (ODS) nicméně uvádí, že to může být způsobeno i tím, že Senát v současné době zasedá a poslanci oproti tomu mají prázdniny. „Myslím si, že to určitě bylo jisté vyjádření respektu k Miloši Vystrčilovi a jeho cestě na Tchaj-wan a k tomuto příběhu, který Spojené státy extrémně zajímá. Z toho logicky vyplývá, že si vybral horní komoru,“ řekl pro Echo24 Marek Benda.
Připomíná tím fakt, že se Mike Pompeo sešel i s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS), který navzdory čínskému varování odletí na Tchaj-wan. Za to ho ministr zahraničí ocenil a vyzdvihl i ve svém projevu. Podle Bendy ale není problémem, aby se k významné osobnosti svolala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. To se při návštěvě státníků i několikrát stalo. „Většinou to byly ale hlavy států. Nezapomeňme, že se jedná v uvozovkách pouze o ministra, i když z nejdůležitější země na světě,“ uvedl Benda.
Podle něj je ale teoreticky možné, že si Mike Pompeo vybral Senát i kvůli svému protikomunistickému projevu. „Teoreticky to tím být mohlo, že by nechtěli jít do konfrontace s tímto projevem před Poslaneckou sněmovnou. Nevím ale o tom, že by sněmovna byla oslovena. Rozhodně se neřešilo, že by měl před poslanci vystoupit. Prostě se takto rozhodl,“ řekl Benda.