O Babišovy transakce se bude zajímat i americký daňový úřad
PANDORA PAPERS
Americký daňový úřad (IRS) se začal zabývat skutečnostmi, které souvisí s uniklými dokumenty v rámci kauzy takzvaných Pandora Papers. To by se mohlo dotknout také české linky příběhu, kterou představuje mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO). Babišova transakce ve výši 381 milionů korun, jak ji popsal server Investigace.cz, totiž měla kromě karibských společností projít i přes firmu ve Washingtonu, která pak skrze svou monackou dceřinou společnost nakoupila a opět prodala 16 nemovitostí ve Francii. Tato finanční operace tak mohla podléhat zdanění i v USA. Ve všech firmách měl přitom podle serveru figurovat jako anonymní vlastník český premiér.
Uniklé informace o finančních transakcích společností se sídlem v takzvaných daňových rájích, které vešly ve známost jako Pandora Papers, zveřejnilo na konci minulého týdne Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Informace hovoří o neuvěřitelném množství podezřelých finančních transakcí, do kterých mají být zapojeni mimo jiné i současní a bývalí světoví politici. Dokumenty mají podle serveru Investigace.cz, který se na jejich zveřejnění za ČR podílel, také výraznou českou stopu, která čítá zhruba 300 jmen. Mezi nimi i premiér Andrej Babiš.
Kromě značných mediálních ohlasů se objevují i první oficiální vyjádření daňových úřadů, které se začínají informacemi pochopitelně zabývat. Mezi nimi také většinou velmi nekompromisní americký daňový úřad (Internal Revenue Service), který spadá přímo pod americké ministerstvo financí. Úřad to pro Radiožurnál v reakci na dotazy k babišovým transakcím přímo potvrdil. Předpokládá se, že ho bude zajímat ta část dokumentů, která se přímo týká firem, případně občanů Spojených států.
„Vyšetřovací jednotka IRS zaznamenala informace zveřejněné ICIJ. Pokaždé, kdy se takovéto informace objeví, pečlivě je zdokumentujeme a zvážíme, jak s nimi co nejlépe naložit,“ napsal Radiožurnálu mluvčí daňového úřadu Robert Marvin.
Pro objasnění Babišových transakcí, o kterých premiér mluví jako o pouhé půjčce, by se zájem úřadu mohl ukázat jako klíčový. Peníze totiž měly protéct kromě firmy Blakey Finance Ltd. se sídlem na Britských Panenských ostrovech také skrze společnost Boyne Holding LLC, která je registrovaná ve Washingtonu v USA.
Americký finanční úřad bude podle odborníků, v případě, že se začne zabývat příběhem washingtonského Boyne Holdingu, zajímat především skutečnost, zda byla částka, za kterou byly nemovitosti prodány dál, řádně zdaněna v USA.
Pandora Papers už zaznamenala také francouzská finanční prokuratura. I ve Francii by mohly podléhat zdanění, pokud by šlo například o nějakou formu daru. V tom případě by daň musel odvést obdarovaný.
Andrej Babiš pochybnosti kolem nákupu nemovitostí odmítá. Tvrdí, že šlo o půjčku, kterou poskytl před 12 lety. Vše je podle Babiše řádně zdaněné. Při nákupu prý postupoval podle doporučení francouzské realitní kanceláře.
Aférou kolem Pandora Papers už se zabývají na české straně senátní i sněmovní komise a Národní centrála proti organizovanému zločinu. Senátní komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků uvedla, že Babišovo jednání vykazuje znaky trestných činů včetně podvodu. Komise si chce na příští jednání pozvat zástupce FAÚ požádá centrální banku, aby premiérovy transakce prověřila. Komise se chce obrátit také na Europol a úřad evropského prokurátora.