Sex, násilí a vulgarity. ČT bude nově upozorňovat na pořady nevhodné pro děti
Změny ve vysílání ČT
Česká televize chystá od nového roku změnu. V jejím vysílání se objeví upozornění na pořady, které mohou být pro děti nevhodné. Upozorňovat budou různé piktogramy na vulgární jazyk, násilí, sex, zobrazování omamných látek i na pořady, které by vzbuzovaly strach. Na přítomnost násilí v pořadu upozorní nůž v ruce, na strach ruka zakrývající oko, na sex tři putující spermie.
„Od ledna se na obrazovkách České televize začnou objevovat piktogramy upozorňující na pořady, které mohou být nevhodné pro děti. Upozorňovat budou třeba na vulgární jazyk, násilí nebo sex,“ uvedla na Facebooku zpravodajská stanice České televize ČT24. „ČT chce opatřením usnadnit rodičům orientaci v televizní nabídce, aby se mohli snadněji rozhodnout, jestli je pořad pro jejich děti vhodný či nikoli,“ dodala.
„K tomuto samoregulačnímu označování pořadů přistupuje ČT na základě rozhodnutí generálního ředitele, a to už od začátku ledna 2020,“ sdělila v pondělí tisková mluvčí ČT Karolína Blinková. Symbolů bude pět, kromě zmíněných ještě na alkohol a drogy upozorní sklenka s vínem a injekce s nataženou drogou, na vulgarismy pak přeškrtnutý obrázek úst.
„Piktogramy se začnou postupně objevovat primárně u pořadů zařazených do programu po 20:00. Následně se tento systém stane standardní součástí našeho vysílání,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Nyní ČT označuje obrazovým symbolem i krátkým upozorněním před začátkem pořadu ty části programu, které jsou vhodné spíše pro diváky starší 15 let.
„Nová série pěti obrazových symbolů je ale daleko sdělnější, podrobnější, a rodiče tak budou moci díky ní snáz posoudit, co nechají své mladší děti sledovat. Navazujeme tak částečně na systém, který jsme zavedli před několika lety na Déčku. Tam označujeme pořady vhodné pro děti starší osmi let,“ doplnil Dvořák.
Česká televize se na samoregulační systém označování pořadů vhodných pro děti a mládež připravovala několik let. V roce 2015 její zástupci uvedli, že se přiklánějí k nizozemskému modelu, který zahrnuje vedle věkových kategorií šest, devět, 12 a 16 let až sedm piktogramů. Vedle pěti, které nyní zavede Česká televize, nizozemský model používá také třeba piktogram označující diskriminaci.