Záhada milionů vakcín AstraZeneky: stopy vedou k jednomu z nejbohatších Němců
VAKCÍNY VE SKLADECH
Desítky milionů vakcíny AstraZeneca, které byly nalezeny ve skladu v Itálii, pochází z továrny v Nizozemsku společnosti Halix, kterou spoluvlastní německý investor a jeden z nejbohatších Němců Walter Droege. Informoval o tom server Focus.de. EU se potýká s nedostatkem vakcín, o to větší pozornost vyvolala zpráva, když italští inspektoři před několika dny objevili ve skladu americké firmy Catalent nedaleko Říma 29 milionů „utajených“ dávek vakcín společnosti AstraZeneca.
Společnost Halix vyrábí od prosince vakcínu AstraZeneca v nizozemském univerzitním městě Leiden. V závodě vyrábí zhruba pět milionů dávek vakcíny měsíčně, ale všechny do jedné směřovaly mimo EU. Nalezených 29 milionů vakcín je více, než společnost AstraZeneca dodala do všech zemí EU dohromady, upozorňují německá média. Navíc AstraZeneca o schválení této továrny požádala Evropskou lékovou agenturu (EMA) až tento týden. EMA výrobu v tomto zařízení v pátek schválila.
Německá média si všímají stopy, která vede do rodiny jednoho z nejbohatších Němců. Farmaceutická továrna firmy Halix je dceřinou společností nizozemské firmy HAL Allergy, kde má podíl rodina Droegeových, v jejímž čele stojí Walter Droege. Poradenská a investiční společnost Droege Group zahrnuje například také obchodní portál Buecher.de, Weltbild-Verlag a výrobce ventilátorů Servona.
EU chce v přístupu ke společnosti AstraZeneca přitvrdit
Inspekci v závodě nedaleko Říma provedly italské úřady na žádost Evropské komise. Upozornění mělo přijít od evropského komisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona.
Evropská unie v pátek slíbila rázný přístup v omezení exportu covidových vakcín firmě AstraZeneca, dokud nezačne plnit své závazky vůči EU. Eurokomisař Breton prohlásil, že do té doby nebude společnost vyvážet vakcíny vyráběné v podnicích v unii. Členské země bloku by se podle něj mohly v několika příštích dnech či týdnech dočkat 17 milionů dávek ze zásilky objevené v Itálii. Zbylých asi 12 milionů dávek vakcín má jít na pomoc chudším státům v rámci globálního programu COVAX.
„Nyní očekáváme, že vakcíny, které se vyrobí v této továrně (v nizozemském Leidenu), se v příštích dnech dostanou do členských zemí EU na základě smluvních závazků firmy AstraZeneca vůči unijním občanům,“ zdůraznila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová. EMA v pátek kromě toho autorizovala i další lokalitu pro výrobu vakcín, tentokrát firmy Pfizer/BioNTech, a to v německém Marburgu.
Šéfové unijních zemí se ve čtvrtek prostřednictvím videokonference shodli, že by Brusel měl využívat možnost zakázat vývoz vakcín firmám neplnícím dohody, což je v současnosti pouze britsko-švédská společnost.
„Zajistíme, aby všechno zůstalo v Evropě, dokud společnost nezačne plnit své závazky,“ prohlásil Breton, který v rámci své cesty po evropských podnicích podílejících se na výrobě vakcín navštívil Španělsko. AstraZeneca měla EU v prvním čtvrtletí dodat přes 90 milionů dávek vakcíny, zatím však stihla necelou třetinu. Výrazná omezení avizovala i na druhé tříměsíční období.