„Udělali si sčítání, ale chodili jim tam lidi.“ Sečtu se na papíře husím brkem, píše Kalousek
SČÍTÁNÍ LIDU 2021
Elektronické sčítání lidu nefunguje, systém je přetížen. Takovou zprávu obdrželi lidé, kteří se v sobotu ráno chtěli pokusit „se sečíst“. Podle politiků i odborníků se jedná o další obrovský projekt, na kterém je vidět, jak státní úřady nezvládají digitalizaci. Naráží tak například na situaci kolem e-shopu s dálničními známkami nebo na kauzu kolem registrace k očkování. Sčítání lidu je navíc projekt, který se připravuje velmi dlouho dopředu. Stránka začala opět fungovat kolem páté hodiny odpoledne.
„Z preventivních důvodů jsme přikročili k uzavření formuláře do chvíle, než situaci důsledně vyhodnotíme a podnikneme kroky nutné k dalšímu bezpečnému provozu. Příčiny se analyzují a na zprovoznění se pracuje,“ hlásila v sobotu ráno na internetových stránkách ČSÚ mluvčí projektu Sčítání lidu 2021 Jolana Voldánová. Šéf ČSÚ Marek Rojíček pro Radoiožurnál uvedl, že problémy nabíhaly postupně asi od šesti od rána. Lidé, kteří nestihli svůj formulář odeslat, budou muset podle Rojíčka vyplňovat nový. Formulář opět začal fungovat v sobotu odpoledne.
Na sociálních sítích se okamžitě začala množit kritika, že se jedná o další nezvládnutý projekt státu spojený s digitalizací. „Právě jsem učinil zásadní rozhodnutí, hodné moderního člověka dvacátých let jednadvacátého století: Formulář ke sčítání lidu vyplním na papíře. Pořídím si na to husí brk. Bude to rychlejší a snazší,“ uvedl například na Twitteru někdejší poslanec a ministr financí Miroslav Kalousek.
Právě jsem učinil zásadní rozhodnutí, hodné moderního člověka dvacátých let jednadvacátého století: Formulář ke sčítání lidu vyplním na papíře. Pořídím si na to husí brk. Bude to rychlejší a snažší.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) March 27, 2021
„Stát udělal sčítání lidu, ale chodili jim tam lidi… Státu to ve 21. století s internetem nějak nejde – což je plýtvání nejen penězi, ale hlavně důvěrou občanů. Pamatujete si na spuštění registrace k očkování? Na systém na nákup dálničních známek? Stalo se úplně to stejné,“ přidal se například senátor za STAN Zdeněk Hraba.
Podobně se vyjádřil i šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. „Jdu si koupit poštovního holuba a až formulář na sčítání lidu vyplním, popřeji mu šťastný let. Vítejte v ‚The Country For the Future‘,“ napsal Bartošek na Twitteru.
Oficiální účet ODS připomněl, že se nejedná zdaleka o první fiasko spojené se špatně probíhajícím procesem digitalizace. „Elektronická dálniční známka – nefungovala. Registrace k očkování – nefungovala. Dotazník pro sčítání lidu – nefunguje. Stav digitalizace v ČR zřejmě nevadí jen panu premiérovi, který nedá dopustit na hromady vytištěných papírů a velký diář,“ napsala ODS v narážce na neustále štosy papíru, které premiér Andrej Babiš ukazuje v téměř každém díle svého pořadu Čau, lidi. „Nečekali jsme, že se lidi budou chtít sčítat,“ dodal ironicky na adresu ČSÚ ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
Elektronická dálniční známka - nefungovala
— ODS (@ODScz) March 27, 2021
Registrace k očkování - nefungovala
Dotazník pro sčítání lidu - nefunguje
Stav digitalizace v ČR zřejmě nevadí jen panu premiérovi, který nedá dopustit na hromady vytištěných papírů a velký diář...
Českou republiku za zemi pro budoucnost označil i někdejší předseda vlády Mirek Topolánek. „Ještě, že máme ty sčítací komisaře, co vám domů donesou štos papírů a propisku,“ vzkázal expremiér. Hlídač státu zase upozornil na to, s kým statistický úřad na sčítání spolupracuje.
Český statistický úřad na sčítání spolupracuje se: @SPCSS_sp - informační infrastruktura, databáze - 60M
— Hlídač Státu (@HlidacStatu) March 27, 2021
OK systém - vytvoření IT systému - 25M
ICZ - Cenzový system - 47M
Komix, Good at IT - 17M
Hrubý výběr smluv: https://t.co/NoVwChffMa pic.twitter.com/iByhwIEm8X
Problémy s digitalizací nekončí
Nejedná se zdaleka o první on-line systém, který po svém spuštění nebyl vůbec připraven na nápor lidí. Například e-shop na dálniční známky byl tvrdě kritizovaný už před svým spuštěním v prosinci loňského roku. Poté, co byl prodej přes e-shop odstartován, ukázalo se, že systém nebyl dopracovaný. Mezi zásadní problémy patřily třeba chybové hlášky, nikam nevedoucí odkazy a designové přešlapy. Navíc vytvoření systému stálo asi 309 milionů korun, což podle odborníků absolutně neodpovídá reálné ceně.
Přípravy nového systému dálničních známek za celkem 309 milionů provázely problémy už v počátcích, tehdy stály místo i předchozího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Podle pirátského poslance a IT experta Ondřeje Profanta se stát nepoučil a vyrobil na poslední chvíli web, který obsahuje tolik chyb, že je odhalí i technicky neznalý člověk.
„V momentě, kdy vláda vypsala zakázku, kterou pan premiér poté označil za fušeřinu a kvůli které odvolal ministra, je jasné, že tam byl velký problém. Pak vznikl hackathon a nějaký koncept řešení, vláda ho ale odmítla. Tak v tu chvíli jsem čekal, že udělá něco opravdu robustního, kvalitního a že to bude opravdu prodiskutováno s experty. Že se poučí třeba i z toho konceptu, který vznikl během hackathonu. To nestalo,“ řekl redakci Profant o stavu stránek.
Problémy se vyskytly také při spouštění systému k registraci k očkování, které bylo spuštěno v lednu. Systém pro registraci lidí starších 80 let se už od začátku potýkal s vážnými problémy. Už od svého spuštění vykazoval například extrémní zpoždění se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které přicházely žadatelům i za více než deset minut a už se nedaly použít. Problémy byly někdy také s rezervací termínů pro očkování na konkrétní místo. Dovolat se po spuštění systému nedalo ani na linku 1221, kde měli s registrací seniorům pomáhat.
Problémy hlásili začátkem března i praktičtí lékaři s centrálním rezervačním systémem. Mezi hlavními problémy byly nekomunikující systémy, nevyhledatelní pacienti a hrozivé množství administrativy. Se systémem se navíc lékaři museli seznamovat za chodu – dříve do něj nebyli vpuštěni a mnozí propojili software až začátkem tohoto týdne. Navíc jejich práci zdržuje fakt, že systém neumí efektivněji pracovat s daty, praktici tak musí ručně několikrát vyplňovat velké množství údajů. Přitom zvládnutá digitalizace zdravotnictví je dle mnohých jedním z klíčů k rychlému očkování.