Babiš si usmiřuje rozhněvané komunisty: Peskuje ministra Hünera kvůli lithiu

Ministr půjde podat vysvětlení

Babiš si usmiřuje rozhněvané komunisty: Peskuje ministra Hünera kvůli lithiuNOVÉ
Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) Foto:

Reprofoto: Youtube/ Kanál Vysoké školy báňské – Technická univerzita Ostrava

1
Domov
Sdílet:

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš kritizuje ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (za ANO) za to, že nekonzultoval s vládou svá jednání o úpravě memoranda k těžbě lithia. Hüner ve čtvrtek po schůzce s těžaři informoval, že Česko uzavře s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) do jednoho týdne dodatek k dohodě, kterou s nimi uzavřel loni na podzim jeho předchůdce. Podle Babiše je memorandum nesmyslné a Hüner měl vládě pouze předložit analýzu. K tomu podle premiéra o tématu špatně komunikoval.

„On má možná nějaký dobrý úmysl, že nějakou formou to chce zrušit, ale úkol byl, že má informovat vládu. Pokud já se to dozvídám z médií a ještě to nešťastně komunikoval, tak to není dobře,“ řekl v úterý Babiš.

Ministra se chce ve středu zeptat, proč svůj úkol informovat vládu po právní analýze nesplnil. „Protože já jsem přesvědčen, že to memorandum nemá logiku a nemůže být platné, když se odvolává na ochranu investic mezi Austrálií a Českou republikou, a ta firma sedí někde na Britských panenských ostrovech. A musím o tom s panem ministrem mluvit,“ uvedl.

Proti podepsání dodatku jsou ČSSD a KSČM. Především komunisté přitom s hnutím ANO vyjednávají o možné podpoře nové vlády. Předseda KSČM Vojtěch Filip ale v sobotu deníku Echo24 řekl, že pokud ministr Hüner dodatek k těžbě lithia podepíše, nebude jeho strana s Babišovým hnutím dál jednat.

Čtěte také: Hüner se pomátl. Chce-li dodatek k lithiu, nemá cenu s ANO dál jednat, říká Filip

Podle Filipa není jasné, v čí prospěch by dodatek byl. Spor kolem lithia navíc může ohrozit jednání KSČM s ANO ohledně možné podpory budoucí vlády. „Řekl jsem panu předsedu Babišovi, že jsem proti dodatku. Pokud chce ministr Hüner dodatek skutečně podepsat, tak s nimi (hnutí ANO – pozn. red.) nemá cenu dál jednat,“ řekl Filip deníku Echo24.

„Byly to strany KSČM, SPD a právě ANO, které usnesení o ochraně bohatství a přírodních surovin přijaly. A Hüner k tomu teď chce dělat dodatek. On se snad pomátl,“ kritizoval ministra Filip.

Hüner se s těžaři sešel ve čtvrtek, kdy Babiš byl na zahraniční cestě v Davosu. O obsahu dodatku, jak ho domluvil, podle něj ještě není možné mluvit. Variant kapitálových účastí je podle něj několik, nevyloučil ani účast státní firmy Diamo. Podle analytiků by měl být dodatek formulován tak, aby na těžbě lithia vydělala česká ekonomika. Zástupci těžařů čtvrteční jednání po jeho skončení nekomentovali.

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými sněmovními volbami. Memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. V týdnu před volbami se kvůli němu sešla mimořádně Sněmovna. Čtvrteční jednání bylo první, které Hüner od loňských voleb do Sněmovny s těžaři vedl.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články