Vědci zaznamenali černou díru, která likviduje hvězdu

První pozorování v historii

Vědci zaznamenali černou díru, která likviduje hvězduNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vědci z Andaluského astrofyzického institutu byli mimořádně úspěšní. Při srážce dvou galaxií, které jsou pojmenovány Arp 299, se astrofyzikům podařilo zaznamenat jak černá díra likviduje hvězdu, která se dostala příliš blízko. Unikátní na tomto pozorování však byl následný vývrh hmoty, který předtím nebyl nikdy pozorován. O vědeckém úspěchu informoval britský The Independent.

K události došlo ve vzdálenosti 150 milionů světelných let od Země, vědci tak mohli sledovat událost, ke které došlo v období jury, kdy na planetě Zemi vládli dinosauři. Hvězda, která je zhruba dvakrát větší než naše Slunce se střetla s černou dírou, která však má hmotnost jako 20 milionů Sluncí. Během jejího vysávání a zničení černou dírou došlo k ohromnému vyvržení hmoty, což se povedlo zaznamenat poprvé v historii.

Právě vyvržení hmoty při destrukci hvězdy je na celém pozorování to nejunikátnější. Podle vědeckých teorií měl materiál, který byl černou dírou vysátý z hvězdy, vytvořit okolo černé díry rotující disk, který vyzařuje rentgenové záření a viditelné světlo. Pozoruhodným jevem je právě však vyvržení materiálu z obou pólů rotujícího disku hmoty, který je vymrštěn téměř rychlostí světla.

Pro pozorování jevu vědci využili speciální teleskopy, fungující v infračerveném a rádiovém spektru. Černé díry vznikají při zániku supernov a jsou ve vesmíru poměrně častými tělesy, jejich existenci již předpověděl Albert Einstein, ale jejich fyzická existence byla potvrzena až mnohem později.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: NASA pošle do vesmíru Lovce exoplanet. Vynese ji Muskův Falcon

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články