Nejdražší na světě. Láhev vína z roku 1945 byla vydražena za 12,4 milionů korun
Rekordní aukce
V New Yorku se minulý víkend vydražila lahev francouzského červeného vína za rekordní částku 558 000 dolarů (asi 12,4 milionu korun). Aukční síň Sotheby´s uvádí, že vyvolávací cena činila 32 tisíc dolarů, konečná cena lahve burgundského Romanée-Conti (ročník 1945) však překonala její očekávání, píše server Bloomberg. Na začátku října se zase vydražila jedna z nejvyhledávanějších whisky na světě za téměř dvojnásobnou částku.
Lahev burgundského z vinařské oblasti Cote de Nuits tak překonala dosavadní rekord v ceně za lahev vína. Tu dosud drželo Chateau Lafite Rothschild z roku 1869, které se v roce 2010 v Hong Kongu prodalo za 233 000 dolarů (cca 5,2 milionu korun).
Romanée-Conti se ročně vyprodukuje pouhých pět až šest tisíc lahví a prodává se především uzavřenému kruhu zákazníků, případně zájemcům z obrovské čekací listiny. Víno se navíc pěstuje na jediném vinohradu o ne více než dvou hektarech, díky čemuž si může taková lahev burgundského Romanée-Conti zařadit k nejdražším na světě.
Kus, který se v sobotu vydražil, byl jedním z pouhých šesti stovek lahví vína, které vinařství v roce 1945 vyrobilo. Několik minut po něm se v téže aukci prodala další lahev Romanée-Conti stejného ročníku za 496 000 dolarů (asi 11 milionů korun).
Whisky se vydražila za za dvojnásobek
Jen před více než týdnem proběhla jiná aukce, v níž se vydražila jedna z nejvyhledávanějších whisky na světě. Šedesátiletá The Macallan Valerio Adami 1926 prodal soukromý sběratel z Asie za 848 750 liber (zhruba 24,6 milionu Kč). Jednu z dalších 12 lahví s etiketou od italského umělce Valeria Adamiho se v květnu letošního roku podařilo prodat za o něco nižší částku 814 091 liber.
Specialista na aukce whisky Martin Green agentuře Reuters řekl, že takovéto whisky jsou sběratelskými položkami a kvůli jejich vzácnosti pravděpodobně nebudou nikdy načaté a vypité. „Je to Rolls Royce mezi sladovou whisky,“ prohlásil.
Ceny whisky v posledních letech celosvětově vzrostly. Stále více kupujících vyhledává speciální lahve skotské whisky, jako je Dalmore a Port Ellen, ale také japonských palíren Karuizawa a Yamazaki. Stáří whisky se vztahuje k době stárnutí v sudech. V případě 60leté whisky Macallan to znamená, že od roku 1926 zrála v sudech až do roku 1986, kdy byla stočena do lahví.