Zaplavte si se svatými na střeše Notre-Dame. Návrhy na obnovu katedrály se předhání v kreativitě

Požár Notre-Dame

Zaplavte si se svatými na střeše Notre-Dame. Návrhy na obnovu katedrály se předhání v kreativitěNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zatímco Francie ještě stále vyšetřuje příčiny požáru katedrály Notre-Dame, internetem víří živá debata o budoucí podobě zrekonstruovaného chrámu. Vášně už vzbudil návrh vytvořit v katedrále skleník, nyní švédská architektonická firma Ulf Mejergren Architects (UMA) přišla dokonce s nápadem vystavět na střeše proslulého svatostánku plavecký bazén, píše server Guardian.

Když prezident Emmanuel Macron po dubnovém požáru Notre-Dame prohlásil, že je otevřen tomu, aby se katedrála znovu vybudovala „ještě hezčí než předtím“ a premiér Edouard Philippe řekl, že věž katedrály by se mohla „přizpůsobit technikám a výzvám naší doby,“ otevřeli tím stavidla rušné diskuzi.

V ní své místo mají tradicionalisté, kteří by podobu zrekonstruované katedrály rádi nechali přesně takovou, jaká byla doposud, ale i inovativní nápady. Francouzské Studio NAB už týden po požáru chrámu představilo svůj návrh církevní památku částečně přetvořit na skleník, jiní zase navrhovali park, terasu či dokonce les, který by měl vyrůst na střeše.

Stockholmská UMA nyní představila plán, podle něhož by zase na střeše katedrály vznikl plavecký bazén ve tvaru kříže, na nějž by shlížely sochy 12 apoštolů. Ty se podařilo z plamenů zachránit. „Katedrála dle našeho názoru není izolovaným ostrovem z běžných materiálů, patří městu a lidem,“ argumentuje společnost. 

Vedou se rovněž debaty o designu zborcené věže. Jedni by ji rádi viděli znovu vystavěnou ze skla, jiní z kovu, další by věž nerekonstruovali vůbec. „Nejsme povinni znovu ji vybudovat úplně identicky,“ míní Alexandre Chassang, který stojí za návrhem ze skla. 

Kreativní plány architektů v médiích zaujaly. Někteří uživatelé na sociálních sítích se do nich s humorem trefují a prosazují variantu větrné elektrárny, najdou se však i konzervativnější hlasy. Florian Renucci šéfoval výstavbě hradu Guédelon, který vznikl středověkými postupy. Věří, že katedrála by měla nést svou původní podobu. „Obnova Notre-Dame by měla brát v potaz techniky doby, v níž katedrála vznikala, a měla by také ctít gotickou harmonii, která vyplývá z těch, kdo ji vybudovali, a materiálů, které použili,“ míní.

Čtěte také: Francie má zákon o rychlé rekonstrukci Notre-Dame. Odborníci protestují

V Týdeníku Echo a na EchPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články