Babiš ustoupil opozici, sporná zůstává otázka kompenzací
NOVÝ PANDEMICKÝ ZÁKON
Premiér Andrej Babiš (ANO) přistoupil během středečního jednání na většinu opozičních připomínek k pandemickému zákonu. Zástupci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) jsou s výsledky jednání spokojeni. Požadavky SPD podle Okamury akceptovány nebyly. Spor nadále přetrvává v otázce kompenzací pro firmy a živnostníky, o kterých se bude jednat ve čtvrtek ráno.
„Zásadním problémem je už pouze odškodnění. To zůstalo k řešení a k tomu potřebujeme ještě analýzy,“ řekl po jednání s opozicí premiér Babiš pro Právo. Úředníci ministerstev podle něj dostali za úkol vypracovat stanovisko k opozičnímu návrhu, který se týká kompenzací.
Předseda opoziční ODS Petr Fiala poznamenal, že pokud bude nalezeno politické řešení, technické z hlediska legislativního procesu už nebude problém. Uvedl, že v případě dohody je ODS připravena pomoci k rychlému projednání i v Senátu. Vláda podle něj jinak přijala většinu připomínek koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).
Konečně mezi vládou a opozicí probíhají jednání, která dávají nějakou naději a obě strany se chtějí někam posunout. Dohoda stále není na odškodnění. Lidé ale potřebují jistotu, proto je to pro nás klíčové. Zítra v 9:00 se sejdeme znovu. pic.twitter.com/8wmhu4aBXE
— Petr Fiala (@P_Fiala) February 17, 2021
„V našem návrhu se také skrývá to, že vláda může nařízením specifikovat v jakých podmínkách, v jakém rozsahu budou tyto újmy ze strany státu lidem hrazeny,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Dali jsme za @SpoluKoalice na stůl konkrétní návrh jak řešit odškodnění v rámci Pandemického zákona. K tomuto návrhu si vzala vláda čas a zítra v devět hodin k tomuto budeme mít jednání.
— Marian Jurečka (@MJureka) February 17, 2021
Další problematické záležitosti během dnešního dne a večerního jednání byly vypořádané. pic.twitter.com/RCNkNZFLvn
Stav pandemické pohotovosti by podle návrhů opozice vyhlašovala sněmovna, zároveň by rozhodovala o jeho případném zrušení, uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Vláda by zároveň měla mít povinnost každých šest týdnů dolní komoru informovat o uplatňování opatření. Účinnost zákona by podle Michálka měla skončit v únoru 2022, a to i v případě, že by v té době stav pandemické pohotovosti platil. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po dnešním jednání poznamenal, že na parlamentní kontrole je mezi vládou a opozicí shoda.
Ministerstvo zdravotnictví podle Michálka přijalo i návrh na rychlejší soudní kontrolu jednotlivých protikoronavirových opatření. Piráti navrhovali, aby se jimi zabýval Nejvyšší správní soud. Piráti a STAN dále apelovali na rychlý začátek testování na covid-19 ve firmách.
Požadavky SPD podle Okamury akceptovány nebyly. Hnutí žádalo, aby v případě, že by opatření trvala déle než 14 dní, o nich Sněmovna každé dva týdny jednala a hlasovala. Dále by v zákoně měly být konkrétněji definovány kompenzace, míní Okamura. Vláda by podle něj také měla každé protikoronavirové opatření řádně zdůvodnit, což v předloze explicitně určeno není.