Firmám dochází trpělivost se Síkelou: „Urychleně předložte konkrétní opatření“
POMOC FIRMÁM
Zaměstnavatelské svazy žádají vládu v otevřeném dopisu o konkrétní opatření pro firmy kvůli drahým energiím. Nálada ve společnosti i podnicích se stále zhoršuje, přes řadu jednání ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a vláda na výzvy profesních svazů účinně nereaguje. Dnešní příslib kompenzací ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) pro firmy ze zpracovatelského průmyslu neznamená schválení programu vládou, není tak ani jasný termín spuštění příjmu žádostí, uvedly svazy. Síkela chce první návrh pomoci zpracovatelskému průmyslu předložit vládě v září.
Evropská komise v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem na konci března představila dočasný krizový rámec, který členským zemím umožňuje okamžitě podpořit firmy zasažené drahými energiemi a protiruskými sankcemi. „Opatření podle dočasného rámce jsme považovali za nezbytné minimum, které po vzoru Německa a Francie – tedy pro určitou výši pomoci i bez podmínky provozní ztráty – mělo být již dávno přijato,“ upozornily dnes svazy.
Síkela na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že chce dočasný krizový rámec uplatnit u podniků ve zpracovatelském průmyslu. Zaměstnavatelské svazy žádají vládu v otevřeném dopisu o konkrétní opatření pro firmy kvůli drahým energiím. Firmy, které prokážou provozní ztrátu, budou moci žádat o náhrady až do 70 procent způsobilých nákladů v závislosti na energetické náročnosti provozu. Výdeje na toto opatření Síkela odhaduje na 25 až 28 miliard korun. První návrh programu chce vládě předložit v září.
Ceny energií přesahují podle svazů finanční možnosti odběratelů v průmyslu. „Žádáme vás proto o urychlené předložení konkrétních opatření v této oblasti včetně možnosti zastropování cen energie s uvedením předpokladů, kompenzačních mechanismů a konkrétních propočtů jednotlivých modelů,“ napsaly dále svazy. Po ministrech chtějí řešení na celounijní i národní úrovni. Žádají také o přijetí konkrétních nařízení ke kurzarbeitu.
Svazy zároveň upozornily, aby vláda nepolevovala v zajišťování dodávek energií a co nejdříve dopracovala dílčí opatření, včetně jasnějšího představení základních krizových scénářů, podmínek jejich průběhů a možných opatření a postupů v případě omezení dodávek.
Firmy ze zpracovatelského průmyslu podle dnešní ankety plánovaný program kompenzací drahých energií vítají. Pomoc ale měla podle nich přijít již dříve. „Stále mluví o tom, že kompenzace mají v plánu, ale pořád se nic neděje,“ řekl majitel společnosti AKORD K z Kopidlna na Jičínsku Pavel Preksl. Firma se zabývá hlavně odléváním barevných kovů a mechanickým obráběním odlitků.