Soud jsem vyhrál a vyhraju ho znovu, říká Babiš ke sporu o evidenci u StB
Vedení Babiše u StB
Český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) trvá na tom, že nespolupracoval s komunistickou StB. Odmítá rovněž, že by spor prohrál definitivně, a chce se soudit i nadále. V úterý totiž Krajský soud v Bratislavě zamítl jeho žalobu na Ústav paměti národa (ÚPN), že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako její agent.
„Já jsem ten soud vyhrál poprvé a vyhraju ho i podruhé. Celé je to zase velká kampaň a dezinformace. Slovenský ústavní soud udělal megazmatek a neřešil můj případ. Řešil to, že všichni jsme žalovali nesprávnou instituci,” uvedl Babiš na brífinku po jednání vlády, kam mimo jiné přišli i zástupci taxikářů kvůli sporu s Uberem a dalšími podobnými službami.
„Já jsem to vyhrál, ten soud, a znovu to vyhraju. Protože jsem nikdy nespolupracoval, nic jsem nepodepsal, žádný důkaz neexistuje,“ dodal Babiš. Rozhodnutí soudu pro něj prý nepředstavuje komplikaci při druhém pokusu o sestavení vlády.
Andrej Babiš však chce ve sporu pokračovat. „Moji právníci teď přemýšlí, koho budeme žalovat – slovenské ministerstvo vnitra, slovenskou informační službu, slovenský stát nebo Evropský soud pro lidská práva, ale v každém případě není pravda, že jsem něco prohrál,” uvedl dále Babiš. Již dříve prohlásil, že je ochoten se soudit až do smrti.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že verdikt soudu nebude mít na rozhodování prezidenta žádný vliv. „Pan prezident ctí výsledek voleb a druhý pokus o sestavení vlády tedy patří předsedovi vítězného hnutí ANO,“ uvedl Ovčáček. Ústavní soud prý neměl jinou možnost a je na Babišovi, zda v této věci podá žalobu na jiný subjekt.
K aktuálnímu dění: pic.twitter.com/ID74mloImu
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 13. února 2018
Sám Babiš si po celý část trvání kauzy stál za tím, že s komunistickou tajnou službou nemá nic společného, byť byl ve svazcích veden pod jménem Bureš. Na to poukazoval i slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Babiš se spolupracovníkem StB měl podle jejích údajů stát v roce 1980, o necelé dva roky později ho měla tajná policie do svých služeb získat přímo jako agenta. Spolupráce měla skončit v roce 1985, když československý podnik zahraničního obchodu Petrimex vyslal Babiše do Maroka.
Spor se bratislavskému soudu vrátil po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Ten zrušil pravomocná rozhodnutí krajského i nejvyššího soudu, jež původně daly Babišovi ve sporu s Ústavem paměti národa za pravdu. Soudci bratislavského soudu jsou rozhodnutím ústavního soudu vázáni. Soud ve svém verdiktu kromě jiného uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ústav.
Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků, kteří vypověděli ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly klíčové v původním líčení.