Číšlo 16 nežije. Zemřel nejstarší pavouk na světě
Zvířecí rekord
Ve věku 43 let zemřel tento pátek nejstarší světový pavouk. Samička z podřádu sklípkanovitých se narodila v roce 1974, tedy v roce kdy Richard Nixon musel rezignovat kvůli aféře Watergate, v Československu jela na plné obrátky normalizace a českoslovenští hokejisté získali na mistrovství světa v Helsinkách stříbrnou medaili. O úmrtí pavoučí rekordmanky informoval The Telegraph.
Tento druh pavouků se dožívá tak vysokého věku pro svůj způsob života. Pavouk tráví naprostou většinu svého života v malém doupěti, kolem kterého má rozprostřenou pavučinu. Když nějaký živočich na pavučinu narazí a dostane se dostatečně blízko, pavouk bleskově vyrazí a svou kořist uloví.
Zesnulá tarantule byla po celý svůj život cílem výzkumu profesorky Barbary York Mainové, která jejím výzkumem strávila značnou část své profesní kariéry. Nyní 88letá Mainová se s pavoukem nesoucím číslo 16 poprvé setkala krátce po jeho narození.
„Co víme, tak je to nejstarší pavouk na světě, a její život nám nám pomohl prohloubit znalosti o sklípkanovitých. Doufali jsem, že se dožije 50 let,“ uvedla Leanda Masonová, která je studentkou profesorky Mainové.
Číslo 16 posunulo rekord v dožití pavouka o 15 let. Minulým rekordmanem byla tarantule z Mexika, která zemřela ve 28 letech. Sklípkanovití jsou jedovatí pavouci. Samičky druhu tráví většinu života ve svém doupěti, zatímco samečci ze svých děr vylézají a hledají samičky ke spáření.