Nekonečný soud o práva jedné opice. Má zvíře autorská práva na své selfie?
práva zvířat
- red,
Roky poté, co indonéská opice vyfotila své usměvavé selfie, které se stalo hitem internetu, rozhodl americký soud, že opice nemůže být vlastníkem autorských práv. Soudci uvedli, že organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty PETA využívala opici pro svou vlastní agendu. Píše Deutsche Welle.
Celý mediálně sledovaný spor se točil kolem série fotek, kterou fotograf David Slater pořídil v roce 2011 během cesty na indonéský ostrov Sulawesi, kde se snažil zachytit život makaků chocholatých. Zvědavý opičák Naruto mu tehdy v nestřežené chvíli sebral položený foťák a začal si s ním hrát s ostatními členy své tlupy, přičemž několikrát zmáčkl spoušť. Výsledkem byla mimo jiné známá fotografie zveřejněná mnoha světovými médii.
Photographer wins monkey selfie copyright case, court slams PETA: https://t.co/nz5TdTECHH pic.twitter.com/5MZHlaYGVt
— PetaPixel (@petapixel) 24. dubna 2018
PETA se nejprve pokoušela vysoudit pro opičáka autorská práva na jeho selfie, což ovšem soud v roce 2016 odmítl. Vloni však obě strany sporu dospěly alespoň k dohodě, že čtvrtina příjmů spojených s fotografiemi půjde na ochranu makaků v Indonésii. Americký soud však nyní rozhodl, že opice všeobecně nemohou podat žalobu za porušení autorských práv.
Nové rozhodnutí však nijak neovlivní průlomovou dohodu z loňského roku a čtvrtina příjmů bude nadále směřovat k podpoře populace makaka chocholatého v Indonésii. Společnost PETA se však bude stále snažit prolomit onu právní bariéru a získat pro zvířata základní práva.