Spor o opičí selfie skončil. Opice „vysoudila“ čtvrtinu příjmů ze svého autoportrétu

makak versus fotograf

Spor o opičí selfie skončil. Opice „vysoudila“ čtvrtinu příjmů ze svého autoportrétuNOVÉ
makak chocholatý Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Americký fotograf, jehož proslavil autoportrét pořízený indonéským makakem, bude muset čtvrtinu příjmů ze snímků této opice věnovat na ochranu jejího druhu. Podle agentury AP se na tom dohodly obě strany soudní pře, v níž fotografa Davida Slatera žalovala organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA). Soud sice již dříve rozhodl, že opice nemá na své selfie autorská práva, nyní se však ochránci zvířat dočkali alespoň částečné satisfakce.

Celý mediálně sledovaný spor se točil kolem série fotek, kterou Slater pořídil v roce 2011 během cesty na indonéský ostrov Sulawesi, kde se snažil zachytit život makaků chocholatých. Zvědavý opičák Naruto mu tehdy v nestřežené chvíli sebral položený foťák a začal si s ním hrát s ostatními členy své tlupy, přičemž několikrát zmáčkl spoušť. Výsledkem byla mimo jiné známá fotografie zveřejněná mnoha světovými médii.

PETA se nejprve pokoušela vysoudit pro opičáka autorská práva na jeho selfie, což ovšem soud loni odmítl. Nyní dospěla alespoň k dohodě o části příjmů a čtvrtina budoucích zisků spojených s fotografiemu půjde na ochranu makaků v Indonésii. „PETA a David Slater se shodují, že tento případ je významný v otázce posouvání limitů pro rozšíření zákonných práv živočichů mimo lidský druh, které oba (účastníci sporu) podporují a budou každý nadále pokračovat ve své práci na jeho dosažení,“ uvedli PETA a Slater ve společném prohlášení. Fotografův advokát se nevyjádřil k otázce, kolik peněz jeho klientovi dosud snímky vynesly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Videa a fotky ze zatmění jsou hitem internetu, boduje zejména Trump bez brýlí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články