Perné chvíle Johnsona: opustilo ho už 50 kolegů, nová ministryně rezignovala po dvou dnech
VLÁDNÍ KRIZE V BRITÁNII
Britský premiér Boris Johnson možná počítá poslední dny nebo hodiny ve své funkci. Z jeho širšího kabinetu už kvůli vládním skandálům rezignovalo přes 50 ministrů, náměstků, poradců či úředníků. Ministerského předsedu poněkud kuriózně k demisi vyzývá i ministr financí Nadhim Zahawi, který svou funkci plní asi dva dny. Předtím zastával úřad ministra školství. Odtud po dvou dnech na postu odešla také šéfka resortu Michelle Donelanová. Čtvrteční titulní strany pak plní fotografie Johnsona s neúprosnou kritikou a apely na rezignaci.
„Není to udržitelné a bude se to jen zhoršovat. U vás, u konzervativní strany a především v zemi. Musíte udělat správnou věc a odejít,“ vyzval Johnsona Zahawi.
Prime Minister: this is not sustainable and it will only get worse: for you, for the Conservative Party and most importantly of all the country. You must do the right thing and go now. pic.twitter.com/F2iKT1PhvC
— Nadhim Zahawi (@nadhimzahawi) July 7, 2022
Thursday‘s Mail: “Boris stares down the mutiny” #BBCPapers #TomorrowsPapersToday https://t.co/7FuHsAa3Vz pic.twitter.com/OehXOSu4ig
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 6, 2022
Ve čtvrtek odešel i britský ministr pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis. Je tak už pátým ministrem britské vlády, který tento týden kvůli premiérovi Borisi Johnsonovi podal demisi, informovala agentura Reuters. Ve vládě ale nezůstal ani ministr pro otázky bydlení Michael Gove, kterého Johnson odvolal poté, co ho Gove vyzval k rezignaci.
„Slušná a odpovědná vláda se opírá o čestnost, poctivost a vzájemný respekt – je pro mě záležitostí hluboké osobní lítosti, že musím opustit vládu, protože už nevěřím, že se tyto hodnoty dodržují,“ uvedl v rezignačním dopise ministr pro záležitosti Severního Irska Lewis. Konzervativní strana podle něj překročila bod, z něhož není návratu, a ve chvíli, kdy je takto rozdělená, nemůže vyhrát volby.
Vládu opustila také náměstkyně ministra financí Helen Whatelyová, náměstek ministerstva vnitra Damian Hinds, náměstek ministra obchodu George Freeman, náměstek ministryně práce Guy Opperman, náměstek ministryně kultury Chris Philp a konzervativní poslanec James Cartlidge.
„Nemělo by být zapotřebí, aby rezignovaly desítky kolegů, ale pro naši zemi a důvěru v naši demokracii musíme mít změnu ve vedení,“ uvedl ve svém rezignačním dopise Hinds. Freeman napsal Johnsonovi, že již nemá důvěru v jeho vedení.
Zpravodajský server BBC News uvedl, že počet ministrů a dalších vládních úředníků, kteří rezignovali, už vystoupil na 53. Jsou mezi nimi i Lewis, ministr pro záležitosti Walesu Simon Hart, ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak. Johnson ale přišel celkem o pět ministrů, Govea sám odvolal.
Thursday‘s Guardian: “Desperate, deluded PM clings to power”
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 6, 2022
#BBCPapers #TomorrowsPapersToday https://t.co/7FuHsAa3Vz pic.twitter.com/BmJryIl6FT
Johnson přišel o důvěru mnohých členů své strany už kvůli skandálu známému jako Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v koronavirovém lockdownu.
Zatím poslední kritiku si Johnson vysloužil poté, co 30. června kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů rezignoval Christopher Pincher, náměstek hlavního whipa. Whip je poslanec, který dohlíží, aby příslušníci strany hlasovali ve sněmovně podle stranických zájmů . Pinchera jmenoval Johnson do funkce letos v únoru. Po vypuknutí této kauzy premiér nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street později uvedla, že na případ zapomněl, a Johnson se za pochybení omluvil.