Babiš marně shání stafáž pro svou vládu. S TOP 09 se ANO nesejde

Dostane menšinová vláda důvěru?

Babiš marně shání stafáž pro svou vládu. S TOP 09 se ANO nesejdeNOVÉ
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše 13. prosince Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Vyjednávání Andreje Babiše o vládě nepřineslo žádné překvapení. Pro svou jednobarevnou vládu zatím podporu nesehnal. ANO obešlo šest parlamentních stran, s Piráty bude jednat ve čtvrtek, s TOP 09 až v lednu. O důvěru při prvním pokusu sestavování vlády přitom požádá už 10. ledna. Podle Babiše spolupráci při druhém pokusu o získání důvěry nevyloučila pouze ČSSD.

V úterý jednalo hnutí ANO s lidovci a ODS, ve středu se STAN, komunisty a ČSSD, dnes s SPD. Podporu pro získání důvěry v prvním kole ale nezískalo. „My jsme jasně řekli důvody, proč ji nepodpoříme. Je zvláštní sestavit menšinovou vládu jako první řešení po volbách a pak obcházet strany a shánět podporu. První má být pokus o většinovou vládu, ale to se neděje,“ uvedl pro server Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

Podporu hnutí ANO nezíská ani od SPD. Poslanci SPD podle svého šéfa Tomia Okamury budou hlasovat proti vzniku vlády s důvěrou kvůli programovým rozporům i personálním výhradám. Okamura to uvedl po ranním jednání s ANO.

SPD má problém například s ministryní obrany Karlou Šlechtovou. Chce, aby se omluvila za výrok přirovnávající SPD k fašistům, nebo aby ve vládě nebyla. Výhrady má hnutí i k ministru dopravy Danu Ťokovi a zdravotnictví Adamu Vojtěchovi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Starostové ve středu po jednání s ANO zopakovali, že už před volbami slíbili nepodílet se na této vládě. Vadí jim, že má být Babiš obviněn z dotačního podvodu v případě farmy Čapí hnízdo. STAN navíc nechce být spojován s SPD a KSČM, které společně s ANO prosadily rozdělení funkcí ve sněmovně. „Nebudeme stát jako stafáž projektu, který se opírá o podporu stran pro nás nepřijatelných, které považujeme za extremistické,“ řekl místopředseda STAN Vít Rakušan. Starostové nicméně nevyloučili spolupráci s vládou při přípravě jednotlivých zákonů, pokud budou v souladu s jejich programem.

Babiš přitom od začátku lákal strany na své programové prohlášení. Snažil se ho sepsat tak, aby si v něm každá parlamentní strana to své. Více jsme o tématu psali zde.

Komunisté mlží, ČSSD vyčká do druhého kola

„ČSSD odmítá podpořit naši menšinovou vládu ohledně prvního pokusu a nevylučuje nějakou další spolupráci, pokud bude pokus druhý,“ řekl Babiš ve středu. Sociální demokraté krátce předtím uvedli, že pokud bude ANO chtít debatovat o budoucnosti země, jsou na diskusi připraveni. Odmítají být ale stavěni před hotovou věc, jako se to stalo u vzniku menšinové vlády.

KSČM se k vyslovení důvěry zatím nevyjádřila, rozhodnou se až před samotným hlasováním dolní komory. Chtějí ale jednat s ANO o úpravách programového prohlášení vlády. Podle Jaroslava Faltýnka zazněly požadavky, aby vláda do programového prohlášení doplnila zákon o obecném referendu, zavázala se k dlouhodobému zvyšování minimální mzdy a přistoupila i na zdanění církevních restitucí.

Za způsob, jak Babiš vyjednával o podpoře pro svou vládu, ho opozice kritizuje. Kromě Fialy se ozval i úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. Tomu vadí, že hnutí ANO staví své partnery před jasnou věc. Sociální demokraté podle něj nemůžou podpořit kabinet, když se vůbec nemohli účastnit jednání o programovém prohlášení či o obsazování vlády. „Pokud bude hnutí ANO někdy v budoucnu chtít vážně debatovat o osudu ČR, tak jsme připraveni tuto debatu vést,“ řekl.

Ve čtvrtek budou se zástupci ANO vyjednávat o podpoře ještě s Piráty. I ti dlouhodobě avizují, že jednobarevný kabinet nepodpoří. Nic na tom podle nich nezměnilo ani programové prohlášení vlády. Sejít se měl Babiš a Faltýnek také s TOP 09, schůzku ale hnutí ANO nakonec ve středu večer zrušilo. „Náhradní lednový termín bude teprve stanoven,“ uvedl tiskový mluvčí strany Jakub Hnát.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

Zkouška na Babiše. Poslanci probírali vydání prvního poslance ANO

‚Ať si všechno schvaluje sám Babiš‘. Opozice kritizuje omezení debaty k zákonům

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články