Kdo zasedne v nové vládě? ČSSD má jasno, Babiš váhá. „Zvažuji pro a proti,“ tvrdí
Jména ve vládě
Složení příští vlády Andreje Babiše stále není zcela jasné. Šéf ANO neprozradil jména ministrů za ANO ani po schůzce se předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Zveřejní je až po referendu sociálních demokratů. Neoficiálně se však už nyní rýsují kandidáti, kteří by mohli zasednout na svých ministerských postech. ČSSD jména navržených kandidátů zveřejnila už v květnu a minimálně s jedním jménem bude mít problém prezident Miloš Zeman. Výsledek stranického hlasování, zda mají sociální demokraté být ve vládě Andreje Babiše, se veřejnost dozví příští pátek.
Andrej Babiš nechce o jakýchkoliv jménech mluvit. Vysvětluje to tím, že v minulosti se dopustil spousty personálních chyb a nyní se snaží vybrat ty správné ministry. "Já jsem také v životě udělal plno personálních chyb, takže se zkušeností a věkem se učím a víc přemýšlím, víc zvažuji pro a proti," řekl premiér Andrej Babiš. Jistotou v hnutí ANO tak tedy je, že ji opustí ministr zahraničí Martin Stropnický a ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Šéf diplomacie už dříve prohlásil, že s politikou nechce mít nic společného a nejpravděpodobněji bude pokračovat v diplomacii. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán byl pak zvažován na pražskou kandidátku v podzimních volbách.
Volný post ministra spravedlnosti bude mít v případě úspěšného referenda ČSSD v gesci Andrej Babiš. V rozhovoru pro ČT24 řekl, že v hlavě má dvě jména. Podle některých informací jsou kandidáty poslankyně Taťána Malá nebo bývalý poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Objevuje se také třetí jméno Petra Mlsny, který byl ministrem bez portfeje v Nečasově vládě. "Jsem odborným náměstkem na ministerstvu vnitra a jako státní zaměstnanec se k politickým debatám, diskuzím a úvahám nevyjadřuji," řekl pro Echo24 Petr Mlsna.
Postupu premiéra se podivuje předseda sociální demokracie. "Já bych uvítal, kdyby veřejnost co nejdříve věděla, kdo budou kandidáti za hnutí ANO," řekl Jan Hamáček.
Na volné místo po Martinu Stropnickém je kandidátem ČSSD europoslanec Miroslav Poche. Už dříve Miloš Zeman prohlásil, že Pocheho jménu mu velmi vadí. Zemanova nelibost vůči Pochemu patrně pramení z toho, že Poche v lednu před prezidentskou volbou podpořil největšího Zemanova rivala Jiřího Drahoše. Podle Zemanových slov je ale problémem, že Poche v květnu 2015 napsal článek vstřícný vůči migrantům a migračním kvótám.
Miroslav Poche poté řekl, že jeho tehdejší vyjádření je opřeno o hlasování v Evropském parlamentu z doby, kdy ještě česká vláda neměla stanovenu svou pozici. „Týkalo se neformální zprávy Evropského parlamentu, pro kterou hlasovali všichni sociálnědemokratičtí poslanci,“ řekl Poche. Pro zprávu podle něj hlasoval i lídr kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu Jan Keller. Sociolog Keller má názorově blízko k Zemanovi. „Od chvíle, kdy byla přijata pozice vlády k tomuto modelu řešení migrační krize, tak jsme vždy všichni sociální demokraté hlasovali v souladu s pozicí České republiky,“ dodal Poche. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil dotaz na to, zda Zeman žádosti o schůzku vyhoví, za předčasnou otázku.
Zasedne Jan Kohout ve vládě?
Pokud by Jan Hamáček chtěl vyměnit navrženého ministra zahraničí, mohl by v Černínském paláci zasednou Jan Kohout. Ten vedl diplomacii už za úřednické vlády Jana Fischera tak v dalším úřednickém kabinetě Jiřího Rusnoka. "Vážím si toho. To je pro tuto chvíli vše, co můžu říct," řekl dříve ČTK. Na dotaz od Echo24 zatím Jan Kohout nereagoval.
Hnutí ANO pak bude rozhodovat, kdo bude příštím ministrem obrany. Tam je nyní Karla Šlechtová, která upadla v nelibost Andreje Babiše. Na post ministra obrany by mohl přejít Lubomír Metnar, který jistě skončí na ministerstvu vnitra. Jeho místo převezeme předseda sociální demokracie Jan Hamáček.
Velkým otazníkem byl také osud Dana Ťoka na ministerstvu dopravy. Za nepravomocně zrušený tendr na provozovatele mýtného systému byl velmi kritizován opozicí. Sám Ťok v půlce května řekl, že nechtěl v příští vládě pokračovat, protože komunisté stupňují své požadavky. V pondělí však Babiš Ťoka podpořil a ministr dopravy prohlásil, že do nové vlády chce jít.
Ostatní jména z hnutí ANO by měla pokračovat ve stejném složení, jako dosud. Na ministerstvu financí by měla pokračovat Alena Schillerová, v resortu životního prostředí Richard Brabec, ve zdravotnictví Adam Vojtěch a na ministerstvu pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Sociální demokraté na ministerstvo zemědělství navrhli zemědělce a prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana. Ten také působil v úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka. Část opozice jeho kandidaturu okomentovala tak, že se jedná o jméno blízké Miloši Zemanovi. Ministrem kultury by se po Ilju Šmídovi měl stát olomoucký primátor Antonín Staněk. Vedle podpory živé kultury by se měl věnovat hlavně ochraně kulturních památek a garanci nezávislosti veřejnoprávních médií.
Ministrem práce a sociálních věcí se má stát Petr Krčál. Ve stejném resortu působil v minulosti jako náměstek. Na post ho nominoval už bývalý premiér Bohuslav Sobotka, tehdy ale nabídku z osobních důvodů odmítl. Pro Echo24 potvrdil, že se nabídku od Jana Hamáčka dostal. České televizi dříve řekl, že se chce zaměřit na zvyšování důchodů po celé volební období, zvýšení mateřské na 300 000 korun, a na pomoc nezaopatřeným matkám. Hodlá dát do pořádku i dlouhodobé financování sociálních služeb. V čele resortu nahradí Jaroslavu Němcovou.