Podpořil Drahoše, teď Poche usiluje o přízeň Zemana

Pětice z ČSSD do vlády

Podpořil Drahoše, teď Poche usiluje o přízeň ZemanaNOVÉ
Miroslav Poche Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Pokud se bude chtít stát vlivný politik ČSSD Miroslav Poche ministrem zahraničí v druhém kabinetu Andreje Babiše, bude to muset „vzít“ přes Pražský hrad. Ačkoli je výběr členů vlády dle ústavy na premiérovi, prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek nechal slyšet, že Poche pro něj „není přijatelný“. Předsednictvo ČSSD přitom Pocheho zařadilo na list příštích ministrů, pokud ovšem vnitrostranické referendum vládu sociálních demokratů s hnutím ANO podporovanou KSČM posvětí. Poche už požádal o schůzku se Zemanem.

Poche bude chtít Zemanovi vysvětlit své priority. „Představím mu svůj program, možná i svoji kariéru a budu s ním chtít diskutovat, pravděpodobně velmi podrobně, jaké priority bych v té pozici měl,“ poznamenal Poche. Zemanova nelibost vůči Pochemu patrně pramení z toho, že Poche v lednu před prezidentskou volbou podpořil největšího Zemanova rivala Jiřího Drahoše. Podle Zemanových slov je ale problémem, že Poche v květnu 2015 napsal článek vstřícný vůči migrantům a migračním kvótám.

Miroslav Poche v pátek řekl, že jeho tehdejší vyjádření je opřeno o hlasování v Evropském parlamentu z doby, kdy ještě česká vláda neměla stanovenu svou pozici. „Týkalo se neformální zprávy Evropského parlamentu, pro kterou hlasovali všichni sociálnědemokratičtí poslanci,“ řekl Poche. Pro zprávu podle něj hlasoval i lídr kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu Jan Keller. Sociolog Keller má názorově blízko k Zemanovi. „Od chvíle, kdy byla přijata pozice vlády k tomuto modelu řešení migrační krize, tak jsme vždy všichni sociální demokraté hlasovali v souladu s pozicí České republiky,“ dodal Poche. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil dotaz na to, zda Zeman žádosti o schůzku vyhoví, za předčasnou otázku.

O rodící se menšinové koalici ANO a ČSSD, již podpoří KSČM, rozhodnou členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu. To začne v pondělí a potrvá tři týdny. Jeho výsledky oznámí strana 15. června. Pokud ČSSD vstup do vlády posvětí, bude druhý Babišův kabinet první vládou po roce 1989, která se bude opírat o komunisty. Hnutí ANO jména svých ministrů oznámit před začátkem referenda nehodlá. Jména sociálně demokratických kandidátů na ministra oznámilo předsednictvo ČSSD v pátek:

Ministrem vnitra Hamáček

Do vlády, pokud ji členská základna ve vnitrostranickém referendu odsouhlasí, vyšle ČSSD pět ministrů, na silový resort vnitra svého předsedu Jana Hamáčka. Resort vnitra původně ANO sociálním demokratům přenechat nechtělo. Sociální demokraté jej vybojovali až ve druhém kole vyjednávání o vládě. Nyní je v jeho čele ministr vnitra v demisi a nestraník za ANO Lubomír Metnar, který tak ve vládě skončí.

Na ministerstvo zemědělství míří Toman

Ve Strakově akademii znovu zasedne zemědělec a prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Působil už v úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka, kterého pro post premiéra vybral bez konzultace s parlamentem v létě roku 2013 Zeman. Kabinet nezískal důvěru. Jde o kandidáta blízkého prezidentu Zemanovi. Část opozice proto jeho výběr okomentovala tak, že sociální demokracie navrhla do případné vlády s hnutím ANO i kandidáta prezidenta Miloše Zemana, poukazují shodně předsedové ODS a STAN Petr Fiala a Petr Gazdík v narážce na Miroslava Tomana. Toman ve funkci vystřídá dalšího nestraníka za ANO Jiřího Milka.

Do čela ministerstva kultury Antonín Staněk

Kandidáta na ministra kultury Antonína Staňka podle Hamáčka na funkci předurčují jeho zkušenosti s řízením Olomouce jako historického města. Vedle podpory živé kultury by se měl věnovat hlavně ochraně kulturních památek a garanci nezávislosti veřejnoprávních médií. Staněk v pátek sdělil, že chce vycházet zejména z programového prohlášení vlády. Staněk vystřídá ministra kultury v demisi Ilju Šmída (nestr. za ANO).

Ministrem práce a sociálních věcí Petr Krčál

Petr Krčál, jenž v resortu práce a sociálních věcí působil v minulosti jako politický náměstek, se mohl stát ministrem práce už ve vládě Bohuslava Sobotky, nabídku ale z osobních důvodů odmítl. České televizi řekl, že se chce zaměřit na zvyšování důchodů po celé volební období, zvýšení mateřské na 300 000 korun, a na pomoc nezaopatřeným matkám. Hodlá dát do pořádku i dlouhodobé financování sociálních služeb. V čele resortu nahradí Jaroslavu Němcovou (nestr. za ANO).

Miroslav Poche má vést zahraničí

Miroslav Poche má zkušenosti z komunální a evropské politiky. Od roku 2002 do roku 2014 byl zastupitelem hlavního města Prahy za sociální demokracii. Díky velkému počtu preferenčních hlasů byl v roce 2014 zvolen europoslancem. Členem ČSSD je od roku 1997, působil také v Mladých sociálních demokratech. V Černínském paláci, kde sídlí ministerstvo zahraničí, by měl vystřídat Martina Stropnického (ANO). Ten míří na velvyslanectví v Izraeli.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: ČSSD schválila kandidáty na ministry. Včetně Pocheho, Zemanovi navzdory

Nezachraňujme Babiše, staví se proti vládní spolupráci senátoři za ČSSD

Poche je pro Zemana nepřijatelný. Sociálním demokratům radí schválit vládu s ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články