Nezachraňujme Babiše, staví se proti vládní spolupráci senátoři za ČSSD
Sestavování vlády
Senátorský klub ČSSD ostře odmítá možnou vládní spolupráci s hnutím ANO. Senátoři za sociální demokraty dnes začali rozesílat svým členům strany dopis, ve kterém je varují před opětovnou spoluprací s Andrejem Babišem a jeho hnutím. Pro spolupráci ANO a ČSSD se naopak vyslovil prezident Miloš Zeman.
Mezi největší kritiky možné vládní spolupráce patří předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který je proti vstupu sociální demokracie do vlády už od prvního sjezdu ČSSD v Hradci Králové. „Dopis byl odeslán dnes ráno,“ uvedl pro Echo24 tiskový mluvčí ČSSD Petr Vurbs.
„Naše zkušenosti, zejména s Andrejem Babišem při spolupráci v bývalé vládě v koalici jsou velmi špatné, on vždycky preferoval jenom svoje zájmy, celou dobu pracoval na tom, aby sociální demokracii co nejvíce poškodil, také si myslíme, že je nedůvěryhodný jako partner,“ uvedl Štěch pro Českou televizi.
V podobném tónu se také nese dopis senátorů, který byl rozeslán členské základně strany. „Po celou dobu, společného vládního angažmá Andrej Babiš využil každé příležitosti, aby úspěchy vlády vztáhl na sebe a hnutí ANO – naopak neúspěchy včetně uměle vytvořených kauz svedl na ČSSD. Nevěříme, že Andrej Babiš změní svoje chování,“ uvádí se v dopise straníkům.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Babišovi kromě toho vytýkají také jeho negativní postoj k omezení církevních restitucí nebo k růstu minimální mzdy a důchodů.
Kromě toho senátoři také uvádí, že účast ve vládě nepovede k rehabilitaci strany, nepřinese růst preferencí a je pouze podáním záchranného lana hnutí ANO. ČSSD nemá podle senátorů zachraňovat hnutí oligarchů v problémech. Kromě senátorky Evy Sýkorové se má s textem dopisu ztotožňovat celý senátorský klub ČSSD.
Personální obsazení ministerských funkcí, které má sociální demokracie ve vládě mít, vedení ČSSD projedná na pátečním předsednictvu strany. Poté plánuje, že je zveřejní. Hnutí ANO své nominanty chce sdělit veřejnosti až po skončení sociálnědemokratického referenda, které se má konat od 21. května do 14. června. Aby bylo vnitrostranické referendum platné a závazné, musí se ho zúčastnit čtvrtina členů strany. Kdyby účast byla nižší, o vstupu do vlády by rozhodl Ústřední výkonný výbor ČSSD.