Konec investic. Města kvůli „podpásovce“ přijdou o desítky milionů
O KOLIK PŘIJDOU OBCE
Budou mít města na opravy škol či na budování nových cyklostezek? Nebudou muset začít v krajním případě i propouštět své zaměstnance? Takové otázky si musí klást starostové poté, co sněmovna schválila, že kompenzace pro OSVČ a malé společnosti s ručením omezeným budou vratkou sdílené daně, což dopadne na rozpočty obcí. Proti způsobu vyplácení takzvaného kompenzačního bonusu protestují města, která přijdou v některých případech až o desítky milionů korun.
„Sněmovna posvětila zákeřnou a neodpovědnou loupež financí z rozpočtů obcí. Považuji to za tvrdou podpásovku nejen obcím, ale také české ekonomice. Takže místo, abychom podpořili lokální ekonomiky v regionech, které pozvolna rozdýchají českou ekonomiku postiženou koronavirem, zvolila si vláda opačnou variantu. Po snížení příjmů v rozpočtech budou nyní starostové nuceni rušit plánované projekty a vysvětlit svým spoluobčanům, že se nebude opravovat škola ani stavět cyklostezka kvůli sebestřednosti ministryně financí. Budeme tvrdě prosazovat navýšení rozpočtového určení daní,“ uvedl Vít Rakušan (STAN).
Jaký výpadek financí mohou očekávat další česká města? „Šumperk je mínus 21 milionů korun,“ uvedl šumperský radní Michael Kohajda (KDU-ČSL). „Do minulého zastupitelstva jsme předkládali návrh, který snižoval příjmovou i výdajovou stránku rozpočtu na rok 2020 o 57 mil. Kč, ořezaly se zejména investice. Navýšili jsme proto poptávaný úvěr na 100 mil. Kč. Rozhodnutím Poslanecké sněmovny nám vláda z městských peněz sebrala dalších cca 21 mil. Kč,“ posteskl si politik.
„Když se v diskusi objevily obavy ohledně budoucího vývoje, všichni mysleli na problémy v ekonomice. Ne na to, že už tak složitou situaci obcí zhorší vláda, když rozdává z cizího. Co bude důsledkem? Další jednání, kde sekat. Zbývajících pár investic, neplacení za zakázky firmám, nebo propouštění zaměstnanců. V tom nám jistě poradí ti, co tento návrh podporovali a podporují,“ dodal.
Dotkne se to zásadně všech zbývajících investic
Šumperk se podle něj již nemůže více zadlužovat. „Další úvěr již není možný, nyní město žádá o 100 mil. Kč úvěr a vyšší úvěrový rámec už u bank nemáme. Zpřísnily hodnocení žadatelů o úvěr. Dotkne se to zásadně všech zbývajících investic, které aktuálně nejsou pod smlouvou. Tyto prostě nebudou. A bohužel hrozí, že se to dotkne také provozních nákladů, nechci strašit, ale největší podíl na nich mají osobní náklady na zaměstnance. Snad si to vládní poslanci uvědomili,“ reagoval Michael Kohajda na doplňující dotaz Echo24.
Starosta Tomáš Spurný sice slova svého kolegy trochu mírní, přesto sám není optimistou. „Myslím že to je méně, ale nyní je vše ve vývoji, ty dopady se s ohledem na různé iniciativy v Senátu a sněmovně neodvažuji odhadnout. každopádně pokud by na nás mělo dopadnout veškeré krácení daní, bylo by to pro nás smrtící,“ doplnil pro Echo24 šumperský starosta Tomáš Spurný (KDU-ČSL).
Podobně to vypadá také v nedalekém Uničově. „Město Uničov rozhodnutím květnového zastupitelstva zvolilo přístup kombinující omezení výdajů na straně jedné a využití vlastních úspor na straně druhé. O zadlužování města se z důvodu propadů příjmů rozpočtu neuvažuje, protože se nejedná o krátkodobý a jednorázový propad příjmů pouze z důvodu kompenzačního bonusu, ale především se jedná o nastupující hospodářskou recesi,“ uvedl starosta Radek Vincour (ODS) pro Echo24.
Uničov přijde přibližně o 24 miliónů
„Město Uničov podle dosavadních propočtů ministerstva financí přijde jen v letošním roce o cca 24 mil. Kč., proto zastupitelstvo města prozatím na výdajové stránce rozpočtu vypustilo jmenovité akce v objemu 11,1 mil. Kč a na příjmové straně rozpočtu zapojilo z vlastních úspor předchozích let cca 10,9 mil Kč. V průběhu roku budeme situaci samozřejmě průběžně vyhodnocovat a podle potřeby opětovně reagovat,“ vysvětlil.
Pro Luhačovice na Zlínsku to znamená propad o 4,3 milionu korun, řekl starosta Marian Ležák (nez.). „Pozastaveny budou muset být plánované investice města. Nemůžeme pokračovat v obnově ulice Nádražní, která má navázat na dokončení dopravního terminálu, jehož stavba se před pár dny rozběhla. Pozastavit musíme rekonstrukci Hrazanské ulice, budování parkoviště v Družstevní ulici, novou pěší lávku přes řeku a další opravy chodníků v různých částech města,“ uvedl Ležák.
Obec Vraclav na Orlickoústecku se obává, že kvůli dopadům epidemie koronaviru přijde letos o tři miliony korun. Následkem zpomalení ekonomiky čeká snížení daňových příjmů o 20 procent, dalších pět procent ztratí vinou takzvaného kompenzačního bonusu, příspěvku živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie. Snížení příjmů představuje zhruba roční investice Vraclavi, řekl starosta Oldřich Koblížek (STAN).
„Musíme si šetřit i na spoluúčast při investičních akcích s dotacemi. Pokud na ně nebudeme mít, budeme muset získané dotace odříct,“ uvedl Koblížek. Obec chtěla letos například postavit víceúčelové hřiště za 3,4 milionu korun, na projekt požádala o dotaci ve výši 70 procent. Milion by musela zaplatit ze svého.
Poslanec STAN Jan Farský sdílel přehled, o kolik jednotlivá města či kraje přijdou. Zmiňuje mezi nimi také Náchod, kde jako starosta úřaduje Jan Birke, poslanec vládních ČSSD. „Nijak se nás to nedotkne, nemáme s tím žádný problém. Máme rezervy,“ sdělil Birke pro Echo24.