Železná kopule. Jak izraelský protiraketový systém změnil svět
ECHOPRIME
Napětí mezi Izraelci a Palestinci se nedávno znovu vyhrotilo. Z Pásma Gazy začaly opět přilétat stovky raket, které míří na izraelská města, ale jen malý zlomek skutečně zasáhne, protože tato města chrání obranný systém Iron Dome (Železná kopule, v hebrejštině Kippat Barzel). Ten získal takřka kultovní status, protože navzdory skepsi dokázal splnit nesmírně náročný úkol a přitáhl pozornost celého světa. Ovlivnil dokonce také mezinárodní politiku, neboť přispěl ke zlepšení vztahů židovského státu s arabskými monarchiemi.
Prostředky protiraketové obrany samozřejmě nepředstavují žádnou novinku, jelikož řada zemí v čele s USA a SSSR je vyvíjela a zařazovala do výzbroje už za studené války. Po první válce v Zálivu se přidal rovněž Izrael, který se tehdy stal cílem iráckých raket Scud, a proto vytvořil vlastní protiraketový systém Arrow-2 a kromě toho koupil slavný americký systém Patriot. Na scéně se však poté objevila i jiná raketová hrozba.
Většina protiraketových systémů chrání před velkými balistickými raketami, jež nabízejí dolet střední či mezikontinentální, tedy stovky či tisíce kilometrů. Palestinští a libanonští ozbrojenci ale od přelomu století začali odpalovat mnohem menší rakety, v podstatě dělostřelecké zbraně s doletem nejvýš v desítkách kilometrů. Špičkové obranné systémy byly bezmocné. Zdálo se, že nepřátelé Izraele konečně našli „stříbrnou kulku“.
Celý text si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.