Malta uzavřela své přístavy pro lodě nevládních organizací
Problémy s lodí Lifeline
Malta neumožní vstup do svých přístavů plavidlům nevládních organizací, dokud nevyšetří případ lodi Lifeline, která u afrických břehů nalodila přes 200 migrantů a po odmítavém postoji jiných evropských zemí nakonec skončila na Maltě. Informovala o tom maltská vláda ve čtvrtek v prohlášení. Podle maltského tisku do té doby nesmí vplout ani vyplout z maltského přístavu žádná loď nevládní organizace.
Loď Lifeline stejnojmenné německé nevládní organizace před více než týdnem vzala u libyjských břehů na palubu 234 migrantů z Afriky a chtěla s nimi odjet jako obvykle do Itálie. Její ministr vnitra Matteo Salvini, který chce snížit masový příliv migrantů, ale posádce lodi předem vzkázal, že ji nepřijme, protože podle něj nevládní organizace nahrávají pašerákům lidí z Afriky.
Po několikadenním jednání loď Lifeline ve středu přijala Malta, která se dohodla s několika dalšími zeměmi EU, včetně Itálie, že jí s migranty z této lodi pomůžou. Maltská vláda loď Lifeline zabavila a zahájila vyšetřování. Podezírá kapitána plavidla, že porušil zákon, když nedbal pokynů italské pobřežní stráže, aby migranty nenaloďoval. Italové mu řekli, že pro ně přijede libyjská pobřežní stráž.
Ve čtvrtek maltská vláda oznámila, že do odvolání uzavírá přístavy své země plavidlům nevládních organizací. „Běží vyšetřování (v kauze lodi Lifeline) a dokud se věc nevyjasní, Malta nemůže dovolit podobným subjektům, aby využívaly její přístavy, aby do nich vplouvaly, či z nich vyplouvaly,“ uvedla vláda v prohlášení.
Kauza Lifeline je tento měsíc už druhým případem lodě nevládní organizace s migranty z Afriky, která čekala několik dní ve Středomoří, než se jí některá z okolních evropských zemí ujala. Přes 600 migrantů z lodi Aquarius, které začátkem června rovněž odmítla Itálie a následně i Malta, nakonec přijalo Španělsko.