Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéle

Týdeník Echo - rozhovor

Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéleTýdeník Echo 2
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Rektorka brněnské Mendelovy univerzity je vycházející hvězdou veřejné debaty o tom, co lidi přes všechny kulturní války zajímá nejvíc. O životní úrovni. O rovnosti, platech, penzích a důchodech. Prosazuje výrazně vyšší zdanění bohatých lidí i velkých firem. Je předsedkyní vládní Komise pro spravedlivé důchody. Umí mluvit, ví, co chce, a nebojí se veřejných střetů. Takových ekonomů nemá moc česká pravice ani levice.

Z vysokých škol se staly masové instituce, kde se výrazně snižují nároky. Vy sama jste loni krátce po nástupu do funkce řekla, že studenti nejsou elita, protože nemají příležitost studovat v elitním prostředí.

Není to chyba univerzit. Je to chyba vládní politiky. Systém vysokoškolského vzdělání u nás bohužel vede k masovosti, nikoli k elitnosti. Je to výsledek neschopnosti přijít s nějakou reformou financování vysokých škol. V minulosti se vysoké školy financovaly podle počtu studentů. Přirozeně jich nabíraly co nejvíc. Neslo to nejvíc peněz. Byly k tomu přímo motivovány. To se ukázalo jako strategie, která nevede k zajištění kvalitního vzdělání.

Chodí dnes na vysoké školy příliš mnoho lidí?

To si nemyslím. Pokud se podíváte na procento vysokoškolsky vzdělaných lidí u nás a v západní Evropě, tak je jich tady pořád o dost méně. Školy by ale měly být výběrové. Bakalářské obory mohou být relativně masové. Něco jiného jsou ale navazující magisterské a doktorské obory.

Jak hodnotíte rozhodnutí vlády zrušit povinnou státní maturitu z matematiky?

Matematika je nesmírně důležitá. Každý by měl mít vzdělání z matematiky. Je to základ pro poznání v dalších oblastech. Upřímně vůbec nechápu, že diskutujeme o tom, jestli by maturita z matematiky měla být povinná.

Vedete Komisi pro spravedlivé důchody. V čem jsou dnes nespravedlivé?

Z mého pohledu jsou nespravedlivé v tom, že nedokážou pořádně ocenit práci pečujících osob. Ať už se v rodině starají o děti, nebo o staré a nemocné rodiče, když suplují nefungující sociální služby státu – nedostatek školek a domovů důchodců.

Celý rozhovor čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde.

Foto:

Echo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články