Nord Stream 2 je překážkou pro svobodu, prohlásil spolušéf německých Zelených
DĚNÍ V BĚLORUSKU A NA UKRAJINĚ
Německo-ruský projekt takřka dokončeného plynovodu Nord Stream 2 je překážkou pro svobodu v Bělorusku či na východní Ukrajině. Na úvod stranického sjezdu německých Zelených to v pátek prohlásil spolupředseda této ekologické strany Robert Habeck. Připomněl, že se dopoledne setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou, kterou v jejím politickém boji proti autoritářskému vládci Běloruska Alexandru Lukašenkovi podpořil.
„Kdo chrání klima, chrání svobodu," řekl Habeck a dodal, že dokončovaný plynovod brání vítězství svobody v Bělorusku a na východě Ukrajiny. "Ukazujeme tím, že fosilní energetický zdroj je pro nás důležitější než svoboda," řekl. Prohlásil rovněž, že Nord Stream 2 je špatná a nákladná investice do energetické infrastruktury, která za 20 let po přechodu na obnovitelné zdroje nebude potřebná.
Zelení plynovod kritizují dlouhodobě. Kancléřská kandidátka strany Annalena Baerbocková, která spolu s Habeckem stranu vede, řekla, že by výstavbu zastavila. Naopak její sok Armin Laschet, který do zářijových parlamentních voleb povede konzervativní unii CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, s plynovodem nadále počítá. Laschet řekl, že souhlasí se stanoviskem německé vlády, podle které je Nord Stream 2 hospodářským projektem, proto ho nelze použít k sankčnímu potrestání Ruska.
Plynovod Nord Stream 2 má už brzy přivádět zemní plyn z Ruska přímo do Německa po dně Baltského moře. Německo energetickou surovinu potřebuje vzhledem k ústupu od jaderných a uhelných elektráren. Nord Stream 2, jehož větev povede i do Česka, se však stal předmětem sporů mimo jiné proto, že obchází státy jako Polsko, pobaltské země a také Ukrajinu, které tak přijdou o tranzitní poplatky. Například Washington je navíc přesvědčený, že plynovod zvýší ruský ekonomický a politický vliv na Evropu a podle některých kritiků dokonce bude představovat bezprostřední hrozbu pro mír v Evropě.
Washington však nedávno oznámil, že neuvalí původně plánované sankce na firmu Nord Stream 2 AG, která projekt rusko-německého plynovodu vede. Evropský parlament se v dubnu vyslovil pro zastavení stavby plynovodu ve výzvě k přijetí tvrdších protiruských sankcí v reakci na zjištění českých tajných služeb o ruském podílu na explozích muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.
Zelení během třídenního sjezdu, který začal v pátek, schválili volební program a formálně potvrdili Baerbockovou kancléřskou kandidátkou strany. Ekologická strana pomýšlí na kancléřskou funkci, poslední průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že ztrácí na popularitě. Nejsilnější politickou stranou je tak opět unie CDU/CSU, Zelení jsou druzí.