BBC: Transideologie infiltrovala nejen BBC
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Minulý týden BBC předvedla, proč je zřejmě nejlepší veřejnoprávní médium na světě a zároveň proč je tak neuvěřitelně frustrující. Novinář Stephen Nolan zveřejnil desetidílný podcast o aktivitách LGBT organizace Stonewall. Nolan pracuje pro severoirskou odnož BBC známou jako BBC Ulster. Velká část podcastu se však věnuje vlivu, jaký má Stonewall právě na BBC. Nolan tak vlastně vede investigativní reportáž proti vlastnímu zaměstnavateli. Ten mu sice hází klacky pod nohy, Nolan zmiňuje, jak BBC odmítá odpovídat na jeho otázky a zveřejňovat dokumenty, zároveň však Nolanovi nehrozí, že by mu šéfové jeho projekt zařízli a BBC jeho pořad neodvysílala.
Hlavním skandálem jsou však aktivity Stonewallu. Tato neziskovka vznikla v roce 1989 s cílem bojovat za práva homosexuálů. Mezi její zakladatele patřil například i Ian McKellen, známý jako Gandalf z Pána prstenů. V podstatě všech svých cílů dosáhla v roce 2013, kdy britský parlament schválil homosexuální sňatky. V tu chvíli se však aktivita Stonewallu značně mění. Důraz se přesouvá z písmen LGB na T. Ze Stonewallu se stává organizace bojující zejména za práva translidí.
Způsob, jakým tak činí, se blíží korupci. Stonewall každoročně zveřejňuje žebříček firem nejvíce přátelských k LGBT. Ten je v Británii poměrně prestižní a progresivně se tvářící společnosti se na něj snaží dostat. Zároveň však Stonewall poskytuje školení, jmenuje se Diversity Champions, kde firmám radí, jak se lépe chovat k LGBT. Jak upozornil Nolan, v praxi to vypadá tak, že Stonewall firmu ohodnotí ohledně její LGBT přátelskosti. Pokud se chce firma další rok umístit výše, nejlepší, co může udělat, je zaplatit si kurz u Stonewallu, kde se dozví, jak být přátelská k LGBT. Pokud v tom někdo nevidí obří střet zájmů, je slepý.
Jak dále upozorňuje Nolan, ze Stonewallu se stal jakýsi arbitr toho, co je v problematice translidí přípustné. Ve školení, které poskytl BBC, tak například uvádí, že pohlaví není binární, ale spektrum. Toto tvrzení je minimálně velmi kontroverzní a většina biologů by nejspíše nesouhlasně pozvedla obočí. Stonewall ho uvádí jako fakt, což se promítá do zpravodajství BBC.
BBC musí být ze zákona neutrální. Nolan se tak ptá, jestli by například BBC přijímala školení od jedné z politických stran, jestli by to rovněž bylo považováno za normální. Z tohoto pohledu je nejvíce neuvěřitelná infiltrace Stonewallu do Ofcomu. To je zhruba protějšek české RRTV, má tedy na starosti právě i dohled na neutralitu BBC. Ve svých rozhodnutích se však řídil materiály Stonewallu a sám se snažil postoupit výše na stonewallském žebříčku.
Stonewall běžně radil i dalším vládním organizacím. V červnu deník The Times zveřejnil vlastní investigaci, ve které popisuje, jak Stonewall používal svůj žebříček k „šikaně“ firem a společností a nutil je, aby lobbovaly v jeho prospěch. Po zveřejnění článku ministryně pro rovnoprávnost Liz Trussová rozkázala, aby vládní a veřejné organizace přestaly využívat služeb Stonewallu.
Stonewall odmítl na Nolana reagovat. Vidění světa LGBT tak v podcastu zastávají hlavně lidé z Pink News, magazínu pro LGBT. To vede k některým komickým situacím, například když Nolan chce po Benu Cohenovi, šéfovi Pink News, aby mu vysvětlil některé termíny, třeba „genderqueer“ nebo „two spirit“. Cohen to nedokáže.
Nolanův pořad ale zároveň slouží jako varování pro Českou republiku. Představa, že kulturní války skončí, když jedna strana docílí svého, například homosexuálům se zlegalizují jejich sňatky, je mylná. Aktivisté se musí něčím živit a ve chvíli, kdy docílí jednoho z cílů, okamžitě si najdou jiný.
URÁŽLIVÉ SKANDOVÁNÍ NA STADIONECH