Erdogan tlačí na vznik zóny pro syrské uprchlíky. Babiš ho chválí, Kurdové se děsí
bezpečná zóna na severu sýrie
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan představil během svého projevu na summitu OSN plán na vytvoření takzvané bezpečná zóny na severu Sýrie. Téměř 15 tisíc kilometrů čtverečních severní Sýrie by mělo předáno pod kontrolu Turecka. Erdogan by tam nechal přesídlit až dva miliony Syřanů, kteří žijí na území Turecka. Jenže právě toto území je pod správou Kurdů, kteří je osvobodili od Islámského státu.
Prezident Erdogan přišel i s plánkem, na kterém před zástupci členských zemí OSN naznačil, jak by měla „bezpečná zóna“ vypadat. „Pokud existenci této zóny oficiálně vyhlásíme, budeme tam moci spolehlivě přesunout jeden až dva miliony lidí. Ať už s pomocí USA, Íránu či Ruska, můžeme ruku v ruce pomoci uprchlíkům se usadit, zachránit je před životem ve stanu nebo někde v kontejneru,“ řekl přesvědčeně Erdogan.
Podle něj by podobný plán potřeboval nejdřív nabrat konkrétní podobu na konferenci vedenou právě OSN. Tam by byly pozvány země, které jsou migrační vlnou ze Sýrie nejvíc zasaženy jako například Jordánsko či Libanon. Problematické ovšem je, že vyznačená zóna je nyní pod správou Kurdů, kteří území získali v bojích s Islámským státem.
Kurdové se bojí, aby nedošlo k dalšímu násilnému vysidlování jako ve městě Afrín. Turecko dlouhodobě totiž považuje kurdské milice za teroristy napojené na Stranu kurdských pracujících (PKK) působící v Turecku. Další problém by pro Kurdy mohl být i to, že se někteří Syřané, které by Erdogan do bezpečnostní zóny nechal přemístit, nenarodili na severu Sýrie a jejich zvyky tak nejsou stejné. Mohlo by tak dojít k utlačování kurdské kultury.
Zmíněné území je navíc strategicky velice významné. Na místě se nachází ropná ložiska, řeka Eufrat, pole, úrodná půda a sady, které by tak připadly pod správu Turecka. Kritici mluví mimo jiné o strachu z etnických čistek, zábory majetku, porušování lidských práv.
Na Erdoganovi byly během projevu znát známky netrpělivosti a opakovaně vyzval Donalda Trump, aby urychlil proces schvalování této bezpečnostní zóny. Nezopakoval však žádnou ze svých výhrůžek, o kterých dříve mluvil v případě, že by jeho plán Spojené státy neschválily, upozorňuje The Guardian.
Babiš s Erdoganem souhlasí
Český premiér Andrej Babiš na středeční schůzce s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem v New Yorku jeho mírový plán pro Sýrii podpořil. Babiš tento týden, kdy se účastní Valného shromáždění OSN, turecký záměr v Sýrii opakovaně ocenil.
„Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem Erdoganem a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii,“ napsal Babiš na twitteru po bilaterální schůzce s odkazem na další země visegrádské čtyřky, kterými jsou vedle Česka také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Doplnil, že Turecko chce do zóny přemístit až dva miliony uprchlíků, vybudovat zde domy a školy. „Erdogan se kvůli tomu v New Yorku potká i s (americkým) prezidentem (Donaldem) Trumpem,“ dodal premiér.
V úterý Babiš českým novinářům v New Yorku řekl, že Erdogan má jasný plán, jak vyřešit problém s uprchlíky. Peníze, které Ankaře Evropská unie přislíbila za to, že se o běžence postará, nepovažuje český premiér za systémové řešení, kterým by naopak mohl být Erdoganův projekt bezpečnostní zóny. Babiš proto chce, aby se o plánu jednalo a aby se do něj zapojily i Spojené státy s Ruskem.
Do Turecka se podle listu The Guardian uchýlilo před boji na 3,6 milionu Syřanů. Erdogan nedávno pohrozil, že pokud Evropská unie a další velmoci budou s vybudováním bezpečnostní zóny otálet, bude nucen běžence vpustit do Evropy.