Sílí hlasy pro otevření okresů. Vláda chce naopak tvrdý lockdown protáhnout
PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU
Ani po slíbených třech týdnech nedošlo k postupnému rozvolňování, jak s ním dříve počítali ministři vlády Andreje Babiše (ANO). Místo toho členové kabinetu projednají, aby se prodloužil nouzový stav za stávajících podmínek. Ministři se ale neumí shodnout na tom, za jakých skutečností by k rozvolnění mělo dojít. Oproti tomu sílí tlak z opozice a také od jednotlivých hejtmanů, podle kterých by měl padnout zákaz cestování mezi okresy.
Původní slibem ze strany vlády Andreje Babiše mělo být, že se od 1. března zavedou tvrdá protiepidemická opatření s tím, že lidé to musejí vydržet 3 týdny. Ani po této době se ale stát nechystá pozvolně uvolňovat. Dokládají to výroky jednotlivých ministrů, kteří v pondělí budou znovu rozhodovat o tom, zda požádají Poslaneckou sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu.
Ten vyprší 28. března a zejména ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) si žádá jeho opětovné prodloužení. Nynější slib vypadá tak, že by nouzový stav trval do 11. dubna a poté by se restrikce zaváděly pomocí pandemického zákona, na který kývla většina opozice. „Pokud by to zabralo, tak po 14 dnech se můžeme dostat na denní nárůsty pod 5 tisíc. Pak je možné zvednout plošná opatření, cestování mezi okresy a zbytek dojet podle pandemického zákona. To si myslím, že je nejrealističtější výhled,“ řekl v nedělní Partii Hamáček.
Na začátku března ale ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) prohlašoval, že se o uvolnění opatření může hovořit v té době, kdy bude v nemocnicích nanejvýš 3 tisíce lidí. O přírůstcích za den šéf zdravotnického resortu nemluvil. V současné době je v nemocnicích hospitalizováno přes 8 tisíc pacientů.
Vláda tak bude rozhodovat o tom, o kolik dní se nouzový stav prodlouží. Ten sice měl skončit už před měsícem a jeho místo měl nahradit pandemický zákon. To ale přes vyšší přírůstky nakažených koronavirem padlo. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by pak měl být pondělní výstup vlády takový, že Poslaneckou sněmovnu znovu požádá o dalších 30 dní nouzového stavu.
Opozice zatím k prodloužení nouzového stavu jasné stanovisko nedala. Strany totiž čekají na dokumenty k protikoronavirovým opatřením, které by měly dostat od vlády v pondělí. Piráti se také chystají hned k několika schůzkám s ministry. Jednat mají například s ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem (za ANO). Občanská demokratická strana pak bude jednat se svými partnery v koalici SPOLU s lidovci a TOP 09. Schůzka se bude týkat také hejtmanů a zástupců stran v regionech.
Právě i z regionů se ozývají hlasy, které jsou proti některým opatřením ze strany vlády. Zejména k těm, které se týkají omezení pohybu mezi okresy. Od pondělka sice dojde k možnosti sportování v celém okrese a nikoliv jen v obci jako dosud. Přesto návštěvy rodin mezi obcemi by měly být povoleny. Myslí si to například hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS), podle kterého pokles nakažených není způsoben touto restrikcí. „Boj s pandemií nespočívá v omezení přejíždění z okresu A do okresu B. Záleží na každodenním přístupu lidí, kteří by se měli chovat tak, aby sebe nebo někoho jiného nenakazili,“ řekl Martin Kuba.
Podobně hovoří i hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS). Ze stran v Poslanecké sněmovně chtějí tento zákaz zrušit zejména občanští demokraté. „Lidé jsou už třetí týden zavření v osobním lockdownu, čísla nakažených ale neklesají. Budeme po vládě chtít, aby vyhodnotila účinnost nesmyslného zákazu pohybu mezi okresy a zákaz styku mezi rodinnými příslušníky. Nevidíme v nich fakt žádný efekt,“ uvedl na Twitteru Petr Fiala. Čísla pozitivně testovaných však poslední týden podle dat ministerstva zdravotnictví opravdu klesají.
Podle Fialy se nejedná o bezhlavé rozvolňování ale spíše jen o otázku zdravého rozumu. „Vláda nemá zasahovat do vztahu mezi dětmi a rodiči, vnuky a prarodiči. Nežijeme ve sci-fi filmu. Sociální vazby nemohou být nahrazeny videohovory. Koronavirus porazíme osobní zodpovědností a rychlým očkováním,“ dodal Fiala.