Belgický karneval byl vyřazen ze seznamu UNESCO, nesouhlasil s politickou korektností
Antisemitismus
Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyřadila ze svého seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva karneval v belgickém Aalstu. Jeho pořadatelé totiž kvůli maskám karikujícím židy čelili obvinění z antisemitismu. Podle UNESCO se podpora takové akce neslučuje s principy organizace. Starosta Aalstu kritiku odmítá a o vyřazení ze seznamu UNESCO sám požádal. Podle něj jen tak může město dál bez cenzury pokračovat v tradici průvodů, které jsou proslulé satirickými maskami a nekorektním humorem.
„UNESCO hájí své základní principy důstojnosti, rovnosti a vzájemného respektu mezi lidmi a odsuzuje všechny formy rasismu, antisemitismu a xenofobie,“ stojí v prohlášení, které dnes na svém zasedání v kolumbijské metropoli Bogotě přijal mezivládní výbor této organizace. Podle něj je opakované používání rasistických a antisemitských vyobrazení a masek v průvodu nepřijatelné.
Karneval v Aalstu, jehož tradice je dlouhá přes 600 let, byl na seznam nehmotného dědictví zařazen v roce 2010. UNESCO tehdy ocenilo jeho podvratnou atmosféru a to, jak lidé karnevalový průvod využívají jako možnost satiricky komentovat aktuální události.
Loni v březnu ale vzbudil rozruch jeden z alegorických vozů v karnevalovém průvodu, na němž byly umístěny karikatury dvou židů s pejzy, kteří šlapou po pytlích s penězi. Podle židovských organizací šlo o antisemitské zobrazení, pořadatelé ale masky bránili s poukazem na tradici často nevybíravého humoru, jehož terčem jsou i představitelé různých náboženství.
Unesco verwijdert Carnaval Aalst van lijst https://t.co/rE2BeUyp8z pic.twitter.com/gklhZcjXC7
— De Standaard (@destandaard) December 13, 2019
Starosta Aalstu Christoph D’Haese tvrdil, že obvinění z antisemitismu je urážlivé a že dotyční kritici nemají smysl pro humor. Belgická vláda nicméně nakonec sama požádala UNESCO, aby karneval ze seznamu nehmotného dědictví vyřadilo, důvod pro tento krok ale neuvedla.
Na svém současném zasedání výbor UNESCO na prestižní seznam památek zapsal například alpinismus, slovenské drátenictví či tradiční thajské masáže.