Ukrajině docházejí zásoby munice. NATO chce rozjet továrny v ČR a na Slovensku
NEDOSTATEK MUNICE
Současné tempo války na Ukrajině směřuje k vyčerpání zásob munice. Ukrajina má nouzi především o dělostřelecké granáty východního standardu, které nejdou nabíjet do západních zbraní. Na trhu je jich nedostatek. NATO proto uvažuje o navýšení výroby v některých aliančních zemích, které mají na tento typ munice stále zařízeny výrobní linky. Do spolupráce by se za alianční podpory mělo zapojit Česko, Slovensko a Bulharsko.
Válka, se kterou nikdo nepočítal. I přes varování amerických tajných služeb, které s několikaměsíčním předstihem avizovaly, že se Rusko chystá napadnout Ukrajinu, na současný způsob vedení boje nemohla být připravena logistika žádné ze stran. Obě strany dnes spotřebovávají munici takovým tempem, jaké nebylo zaznamenáno od druhé světové války.
Denně se totiž na frontové linii vystřílí i 40 tisíc dělostřeleckých granátů. Pro srovnání: Třeba Spojené státy vyrábí dosud „pouze“ asi 15 tisíc kusů této munice měsíčně. Neustálá potřeba munice na Ukrajině zároveň neumožňuje zemím NATO doplňovat vlastní již vyprázdněné muniční sklady.
Ukrajina si navíc žádá specifický typ nedostatkové munice. Jádro ukrajinského dělostřelectva totiž stále tvoří technika ze sovětské éry, která využívá hlavně o ráži 152 a 122 mm oproti západnímu standardu, který se ustálil na 155 mm. Právě rozdíl tří milimetrů se dnes stává největší potíží Ukrajinců, protože žádná ze západních zemí není schopna vyrábět a dodávat takové množství této nestandardní munice.
Podle deníku The New York Times se uvnitř aliance diskutuje o tom, že by NATO mohlo investovat do starých továren v České republice, na Slovensku a v Bulharsku, které stále mají linky na výrobu sovětských nábojů. Tuto informaci potvrdila i česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
„Česká republika možnosti na výrobu některých typů munice má vzhledem k tomu, že je tu celá řada firem, které buď zprivatizovaly tyto podniky, nebo pořád drží nějaké výrobní linky,“ řekla v České televizi. „Máme nějaké varianty, které můžeme nabídnout,“ dodala ministryně.
Pravděpodobně by se tak jednalo o zapojení českých zbrojařských holdingů STV Group a Czechoslovak Group (CSG), která vyrábí na Slovensku dělostřelecké granáty a další munici prostřednictvím dceřiné MSM Group. Na zakázkách, které by měly být hrazeny z rozpočtu některých zemí NATO a bezúročných půjček poskytnutých Ukrajině, by nejspíš participoval také dosud státem vlastněný výrobce výbušnin Explosia.
Podle vojenského analytika Lukáše Visingra by se výroba mohla rozšířit kromě ČR, Slovenska a Bulharska i v Polsku. „Je známo, že výroba stále běží ve všech čtyřech zemích. Vyrábí se tu granáty, prachové náplně i rakety do dělostřeleckých raketometů. Když se zainvestuje, tak se dají kapacity výrobních linek navýšit a najmout další lidi,“ říká Visingr. Ukrajinci podle něj stále mají v současné době jen nízké stovky západních houfnic, zatímco těch svých mají tisíce. Potřebují proto i odpovídající munici.
Majitel českého zbrojařského gigantu Czechoslovak Group Michal Strnad, který je nejvýznamnější dodavatel modernizovaných sovětských zbraní pro ukrajinskou armádu, agentuře Reuters řekl, že hlad po munici je na trhu obrovský. Doplnění západních zásob dělostřelecké munice může trvat 10 až 15 let. CSG má podle Strnada výrobní kapacitu 80 až 100 tisíc dělostřeleckých nábojů ročně, přičemž připravuje navýšení kapacity na 150 tisíc.