„Německé představy řešení energetické krize by otřásly smyslem Evropské unie“
Salon Týdeníku Echo
„Představa, že Němci budou bránit zlevnění elektřiny oddělením od plynu a zároveň dají miliardy na pomoc svým velkým firmám, je úplně strašidelná. To by otřáslo smyslem Evropské unie.“ Tato myšlenka zazněla tento týden na veřejném salonu Týdeníku Echo v Knihovně Václava Havla o nejaktuálnějším tématu dneška.
Eurosposlanec Alexandr Vondra byl první, kdo rozjel téma, že je se je potřeba s Německem otevřeně na rovinu bavit o jeho podílu na současné energetické krizi a prudkém růstu cen elektřiny. „Německá energetická politika posledních let je bezpochyby jedním z hlavních důvodů. Zlatou medaili za největší příspěvek k prudkému zdražování má samozřejmě Vladimir Putin a Rusko. Stříbrná ale patří Němcům, kteří svými rozhodnutími o odchodu od jádra a uhlí a sázce na levný ruský plyn k situaci velmi přispěli. Teď navíc oznámili, že v sólo akcii nalejí 200 miliard euro na podporu své ekonomice. O tom byl pražský summit Evropské unie minulý týden,“ říká Vondra v Salonu Týdeníku Echo a Knihovny Václava Havla, který hledal odpovědi na otázky, jak Němci přispěli k energetické krizi a co se s tím dá dělat.
Spolu s ním debatují dva pánové, kteří dlouhodobě v různých rolích sledují Německo velmi zblízka. Místopředseda evropského svazu průmyslu BusinessEurope Radek Špicar pracoval roky pro automobilový koncern Volkswagen. Diplomat Jan Sechter, byl zástupcem velvyslance v Berlíně a ambasadorem ve Vídni a Varšavě. „Hypotetický scénář, že budou Němci komplikovat přijetí celoevropského řešení drahých energií jako je aktuálně třeba oddělení cen plynu od výroby elektřiny, a zároveň v rozporu s pravidly veřejné podpory Evropské unie pomůžou své ekonomice včetně velkých firem, je úplně strašidelná. Tohle kdy se stalo, tak začnu pochybovat o samotném smyslu Evropské unie. To by úplně otřáslo smyslem toho projektu, jak vznikal od druhé světové války,“ říká místopředseda sdružení evropských průmyslových svazů BusinessEurope Radek Špicar.
„Tak daleko ale ještě nejsme. Před deseti dny jsme se na prezidium ptali šéfa německého svazu průmyslu BDI. Je pravda, že těch 200 miliard euro od státu na pomoc s drahými energiemi dostanete vy, velké firmy? On říkal, že zatím není, že nejsou známé detaily. My to velmi pečlivě monitorujeme. Argument české vlády, proč nám velkým firmám, zatím nepomáhá je, že je to v rozporu s pravidly Evropské unii. My jí říkáme: dobře, ale ve chvíli, kdy to někdo udělá, to musíme začít dělat taky. My jako nejvíce průmyslová země to potřebujeme nejvíc.“ Špicar upozorňuje, že Chorvati už rozjíždí jasný národní plán pomoci velkým firmám. Na podobném scénáři už pracuje i Slovinsko.
Celý Salon si přečtěte v příštím vydání Týdeníku Echo, které vyjde ve čtvrtek 20. října a na Echoprime. Záznam je k vidění na Havelchanel.cz.