Němci snižují DPH, očekává se zlevňování. Češi mohou vyrazit na nákupy
LEVNĚJŠÍ NÁKUPY
Německo sníží od 1. července daň z přidané hodnoty (DPH) z 19 na 16 %. Očekává se tak, že zejména Češi z příhraničních oblastí začnou ještě více nakupovat v německých obchodech, kde by mohly klesnout ceny zboží, které by mohlo být levnější než v Česku, kde DPH zůstává na výši 21 %, nižší sazba na potraviny je patnáctiprocentní. Naopak Němce může do Česka za nákupy lákat slabá koruna vůči euru, což pro ně také znamená příznivější ceny. Česká vláda podobný krok nechystá, nedávno však snížila DPH například na sportovní či kulturní akce.
Větší zájem o nákupy Čechů v německých obchodech očekává například ekonom Lukáš Kovanda, který poukazuje rovněž na to, že jsou nyní oproti normálu výrazně levnější pohonné hmoty, což může české občany ještě více motivovat k tomu, aby za nákupy na německé straně hranic vyjeli. „Efekt oslabení koruny budou Čechům, kteří jezdí za nákupy přes německé hranice, kompenzovat levnější pohonné hmoty. Toto léto bude z hlediska cen benzínu a nafty v ČR nejlevnější za posledních skoro 20 let,“ uvedl Lukáš Kovanda.
Výhodu podle něj budou mít zejména čeští pendleři, kteří inkasují mzdy a platy přímo v eurech, nebudou se tudíž muset potýkat s oslabenou korunou, která prodražuje nákupy v případě, že Češi platí v zahraničí kartou a mají účet v korunách, nebo si směňují valuty. „Zlevnění zboží v německých obchodech bude alespoň zčásti kompenzovat efekt oslabení koruny vůči euru, k němuž během koronakrize došlo. Lépe na tom budou právě třeba čeští pendleři, kteří vydělávají eura, a mohou tak za ně pak i rovnou v Německu nakupovat, bez ohledu na kurs. Eurový účet mají pochopitelně i mnozí další Češi, další si pak dávají eurovou hotovost stranou právě třeba pro případ nákupů v Německu,“ míní ekonom Kovanda, který je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Nákupy části Čechů na německé straně hranice jsou u části obyvatelstva dlouhodobě oblíbené. V Německu je možné sehnat levněji například drogistické zboží. Třeba facebooková stránka v češtině, která přináší aktuální letáky z německých maloobchodních řetězců, čítá téměř sedm tisíc sledujících.
S tím, že by lidé mohli jezdit častěji za nákupy do německých obchodů, souhlasí také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza (nestr., dříve ČSSD). Domnívá se ale, že k masivnímu nárůstu nedojde. „Nečekám, že by kvůli nižší DPH nějak masivně vzrostly cesty za nákupy potravin do Německa, ten nárůst odhaduji maximálně na 5-7 % oproti tomu, jak lidé jezdili do Německa nakupovat před uzavřením hranic,“ sdělil Prouza deníku Echo24.
Ubude německých zákazníků v Česku? Příčinou může být i vyšší spotřební daň
Tomáš Prouza se naopak obává toho, že díky tomu, že poklesne německá DPH, k čemuž se může vázat pokles spotřebitelských cen, bude v České republice nakupovat méně Němců. Přičítá to rovněž nedávnému zvýšení spotřební daně. „Snížení DPH v Německu může znamenat, že naopak o něco klesne počet Němců, kteří jezdili nakupovat potraviny a další zboží do českého příhraničí, ale ta změna bude podobně malá jako u nákupu Čechů v Německu. Větší negativní dopad na nákupy Němců v Česku má zvyšování spotřební daně u cigaret, neboť jejich cenová výhodnost tím postupně mizí,“ upozorňuje někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti, který post zastával v Sobotkově vládě.
V Německu se očekává, že po snížení DPH, které nastane od 1. července, klesne cena potravin. Příkladem může být snížení daně na tampony nebo menstruační vložky, ke kterému došlo začátkem tohoto roku. Podle dat Spolkového statistického úřadu přenesli obchodníci toto snížení právě na koncové spotřebitele. Vložky a tampóny tak výrazně zlevnily a v obchodech se jejich cena pohybuje na 86 % ceny, za jakou se prodávaly v roce 2015.
Kromě zlevnění tradičního spotřebitelského zboží se očekává také mírné snížení cen ve vlakové dopravě. Právě cena jízdného u vlakového dopravce Deutsche Bahn se stala tématem diskuzí předchozích let. Jízdné u německého státního vlakového dopravce bylo totiž tak drahé, že se vyplatilo vnitrostátně létat a nevyužívat rychlovlaky. To se změnilo letos, kdy poprvé od roku 2002 došlo ke snížení DPH na jízdné o 10 %, čímž poměrně znatelně zlevnilo. I další snížení snížení DPH od tohoto července chce Deutsche Bahn přenést na své zákazníky. Ti se mohou těšit na levnější jízdenky o necelá tři procenta.
Česká vláda plošné snížení DPH nechystá
Zatímco v Německu došlo k plošnému snížení DPH, v České republice se podobný krok nechystá. Poslanci však odhlasovali už na konci května snížení DPH na ubytovací služby nebo na vstupenky na kulturní či sportovní akce.
Snížení DPH na potraviny by přitom uvítal právě Svaz obchodu a cestovního ruchu. „Snížení DPH na potraviny na 10 % jsme navrhovali už několikrát, přijde mi naprosto nepochopitelné, že je v Česku nižší DPH na pivo než na chleba. Jsme přesvědčeni o tom, že DPH na potraviny i na jídlo v restauracích (ať už konzumované v restauraci nebo jako take-away /možnost odnést si s sebou – pozn. red./) by mělo být ve stejné 10% sazbě. Nižší sazba je pro zákazníky motivační, ať už je to vidět na současném plošném snížení DPH v Německu nebo na snížení DPH na ubytovací služby nebo vstupné na akce, jak zavedla česká vláda na podporu cestovního ruchu, za což jsme rádi,“ uvedl pro deník Echo24 prezident svazu Tomáš Prouza.