Kanadští policisté vyklidili hraniční most s USA. Týden ho blokovali odpůrci opatření
"KONVOJ SVOBODY" ODSTRANĚN
Nejrušnější pozemní hraniční přechod mezi Kanadou a Spojenými státy se v noci na pondělí znovu otevřel poté, co kanadská policie o víkendu vyhnala poslední demonstranty z mostu Ambassador Bridge. Ten téměř šest dní blokovali lidé protestující proti pandemickým opatřením, což narušilo obchod mezi oběma zeměmi.
V Kanadě se v uplynulých třech týdnech konaly protesty proti přísným pandemickým opatřením vlády, ke kterým patří požadavek povinné očkování proti covidu-19 pro řidiče přejíždějící hranici USA a Kanady. Spustila je akce kanadských řidičů kamionů nazvaná konvoj svobody.
Centrem pozornosti se stal most Ambassador Bridge, který spojuje americké město Detroit s kanadským městem Windsor a přes který proudí 25 procent veškerého obchodu mezi Kanadou a USA. Jízdní pruhy v obou směrech demonstranti zablokovali kamiony, automobily a dodávkami. V pátek kanadský soud vydal příkaz k ukončení blokády mostu a většina protestujících pak most dobrovolně opustila. V sobotu proti zbytku protestujících zasáhla kanadská policie, některé z nich zatkla a odtáhla jejich vozidla.
Protesty a blokády začaly v Kanadě před asi třemi týdny kvůli nesouhlasu demonstrantů s požadavkem povinného očkování pro řidiče kamionů mířících do USA. Stovky řidičů kamionů vyrazily v takzvaném konvoji svobody do velkých kanadských měst, zejména do metropole Ottawy a zaparkovaly svoje stroje na důležitých křižovatkách a v ulicích v centru města, čímž zablokovaly tamní dopravu.
V pondělí pak skupina demonstrantů postavila svoje kamiony, dodávky a auta rovněž do cesty dopravě přes Ambassador Bridge spojujícím Detroit a Windsor, čímž narušily regionální ekonomiku. V oblasti má mimo jiné svoje továrny řada automobilek, které musely v mnoha případech omezovat a zastavovat výrobu kvůli nedostatku dílů.
Do situace se pak ke konci pracovního týdne vložil i Bílý dům, který vyzval kanadskou vládu, aby využila veškeré pravomoci k zprůchodnění klíčového hraničního přechodu.
O víkendech vypukly větší protesty v Ottawě, kterých se zúčastnily asi 4000 lidí, a také v ekonomické metropoli Torontu, kde jich byla asi tisícovka. Demonstranti rovněž zablokovali pobřežní dálnici na západním pobřeží Kanady na úseku vedoucím ke kanadsko-americkému pomezí. Již dříve zastavili provoz na dalších dvou menších přechodech v provinciích Alberta a Manitoba.
Jen zablokování přechodu přes Ambassador Bridge podle odhadů firmy IHS Markit mohlo přivodit kanadským a americkým firmám ztráty až v hodnotě 850 milionů dolarů (18,4 miliardy korun).