Neschopnost a selhání. Svět kritizuje Trumpův krok ohledně Jeruzaléma
změny v izraeli
Obavy z očekávaného večerního oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele, vyjádřily Británie, Německo, Rusko i Čína. Papež František vyzval k tomu, aby byl ohledně Jeruzaléma zachován současný stav, a vybídl k opatrnosti. Podle íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího ukazuje Trumpův záměr na „neschopnost a selhání“ USA. Syrská vláda plán šéfa Bílého domu odsoudila jako nebezpečný.
Mluvčí turecké vlády podle agentury Reuters řekl, že uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele „založí v regionu a světě požár, který půjde jen těžko uhasit“. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu později uvedl, že proti Trumpovu plánu se „postavil celý svět“.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes poprvé od úterního ohlášení Trumpova záměru vystoupil na veřejnosti na jedné diplomatické konferenci, plán šéfa Bílého domu ale podle agentury Reuters nijak nekomentoval.
Šéf britské diplomacie Boris Johnson uvedl, že Londýn sleduje iniciativu Washingtonu se znepokojením. „Domníváme se, že (postavení) Jeruzaléma by mělo být součástí definitivního, vyjednaného řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci,“ řekl Johnson novinářům v Bruselu po příchodu na jednání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance. Spojené státy by podle něj měly přijít co nejdříve s blízkovýchodním mírovým plánem.
Hlavní představitel Palestiny v Británii Manuel Hassassian v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC uvedl, že Trumpovo prohlášení bude v podstatě vyhlášením války na Blízkém východě a „polibkem smrti“ řešení izraelsko-palestinského sporu v podobě vytvoření dvou států.
Obavy z možného zhoršení izraelsko-palestinského konfliktu zazněly také z Ruska. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale zdůraznil, že Moskva se nebude dále vyjadřovat k rozhodnutí, které ještě nepadlo.
Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že má obavy z vypuknutí násilností v Jeruzalémě, Pásmu Gazy i na Západním břehu Jordánu po Trumpově prohlášení. Německé občany nacházející se v daných oblastech varovalo, aby se místům očekávaných střetů vyhnuli.
Papež František, na nějž se palestinský vůdce Mahmúd Abbás v úterý obrátil s prosbou o pomoc, dnes palestinské delegaci ve Vatikánu řekl, že „uznání práv všech lidí ve Svaté zemi“ je základní podmínkou dialogu. Návštěva delegace ale s očekávaným Trumpovým krokem nesouvisela, byla plánována dopředu, připomínají tiskové agentury. Mluvčí Vatikánu bez dalších podrobností uvedl, že František s Abbásem si v úterý večer telefonovali.
Trump podle Bílého domu učiní prohlášení o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele dnes v 19:00 SEČ. Oznámení bude podle médií prezentováno jako „historická a soudobá realita“, nikoli jako politický akt. Přemístění velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma, o němž se rovněž spekulovalo, se bezprostředně neuskuteční, uvedl americký tisk s odvoláním na zdroje z Bílého domu.
Světové společenství neuznává sjednocení Jeruzaléma ze strany Izraele, ani jeho vyhlášení izraelským hlavním městem. Palestinci počítají s tím, že získají vlastní stát a že východní Jeruzalém, který nyní Izrael okupuje, bude jeho hlavním městem.
Organizace islámské spolupráce (OIC), která už v pondělí oznámila, že uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele bude považovat za agresi, se kvůli krizi kolem Jeruzaléma mimořádně sejde v Istanbulu 13. prosince. Sdělil to mluvčí tureckého prezidenta.