Na náš obranný průmysl útočili hackeři z KLDR, oznámil Izrael
KYBERNETICKÉ ÚTOKY
Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal skupině Lazarus, kterou podle Spojených států ovládá severokorejská rozvědka. Hackeři se ve snaze získat citlivé informace vydávali za potenciální zaměstnavatele a zasílali zaměstnancům v obraně falešné pracovní nabídky, informovalo izraelské ministerstvo obrany.
Skupina si vytvořila falešné účty na profesní sociální síti LinkedIn, aby hackery maskovala, a také se pokusila proniknout do sítí izraelských obranných firem skrze jejich webové stránky.
Hackeři podle ministerstva chod sítí izraelských firem nenarušili, jelikož útoky byly zmařeny v reálném čase. Ministerstvo ale neuvedlo, kdy se útoky odehrály, ani které firmy se staly jejich terčem.
Izrael také tvrdí, že za útoky stála cizí země, blíže to ale neupřesnil. Podle Washingtonu nicméně skupinu Lazarus ovládá severokorejská vojenská rozvědka RGB.
Američtí prokurátoři skupinu obvinili, že v roce 2014 stála za hackerským útokem na studio Sony Pictures Entertainment. Severní Korea podle Washingtonu útočila kvůli snímku The Interview, který zesměšňuje severokorejského vůdce Kim Čong-una. Spojené státy skupinu Lazarus viní i z krádeže desítek milionů dolarů z bangladéšské centrální banky.
Severokorejská mise při OSN na žádost agentury Reuters o komentář nereagovala. Pchjongjang ale v minulosti obvinění z hackerských útoků odmítl a obvinil Spojené státy z šíření pomluv.
Letos Izrael také oznámil, že odrazil rozsáhlý kybernetický útok na svou vodovodní a energetickou síť. Izraelští činitelé tehdy ukázali na Írán a jeho spojence.
V červenci vypukl požár v íránském jaderném provozu v Natanzu a někteří íránští činitelé jej připsali izraelské "kybernetické sabotáži". Izraelský ministr obrany ale uvedl, že Izrael nemusí nutně stát za každým podivným incidentem v Íránu.