Boj miliardářů. Bývalí uhlobaroni chtějí 12,5 tisíce bytů Radovana Vítka

bývalí uhlobaroni z Mostecké uhelné

Boj miliardářů. Bývalí uhlobaroni chtějí 12,5 tisíce bytů Radovana VítkaNOVÉ
Radovan Vítek Foto:

FOTO: Reprofoto YouTube/Mithrandir Top10

1
Domov
Sdílet:

O dvanáct a půl tisíce bytů v severních Čechách, v Moravskoslezském kraji a v Praze válčí s miliardářem Radovanem Vítkem dva bývalí uhlobaroni Marek Čmejla a Jiří Diviš. Byznysmeni tvrdí, že na byty mají nárok, protože v minulosti do Vítkovy skupiny CPI investovali devět miliard korun. Podle CPI jde jen o snahu přiživit se na jejich úspěchu. Informaci přinesl deník E15.

Vlastníkem CPI je Radovan Vítek od ledna 2011. Předtím byla oficiální majitelkou firmy jeho matka Milada Malá. Právě na ni tak v současnosti míří žaloba, kterou u Městského soudu v Brně podala společnost Investhold LTD z Marshallových ostrovů. Právě tuto firmu podle médií kontrolují Čmejla a Diviš.

„Návrh na vypořádání partnerství zněl tak, že na společnost Investhold bude převedena společnost CPI byty a bylo vyčísleno další finanční plnění. Souhrnná výše odpovídala vzájemně uznané hodnotě padesáti procent akcií, tedy třinácti miliardám korun,“ uvedl mluvčí Investholdu Jiří Reichel deníku E15.

Nárok na 12,5 tisíce bytů Investhold odvozuje ze smlouvy uzavřené v roce 2010. Deník E15 píše, že podle této smlouvy mohla dceřiná firma Investholdu, kyperská firma Verali, získat polovinu společnosti CPI Byty za tři miliardy korun nebo celou firmu za šest miliard. Podle byznysmenů ale tato dohoda měla spíše formální titul v rámci vstupu firmy Verali do skupiny CPI.

Firma nyní žádá soud o určení nároku za půjčku a uvádí, že v krajním případě by pokuty mohly překročit až 30 miliard korun. Nárok Investhold uplatňuje vůči Malé, kterou označuje za svého dlužníka, a přeneseně vůči skupině CPI ovládané Vítkem. Mluvčí CPI ale popřel, že by firma nějaké peníze dlužila.

Marek Čmejla a Jiří Diviš jsou bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti. V roce 2013 byli ve Švýcarsku nepravomocně potrestáni za podvody a praní špinavých peněz. Marek Čmejla dostal čtyři roky a Jiří Diviš 46 měsíců vězení. Muži se proti verdiktu odvolali.

V květnu minulého roku na ně byla podána žaloba i v České republice. Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství na ně podali obžalobu za zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu. Za to jim hrozí až deset let vězení. Nemohou být ale současně souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona, a záležet tedy bude na tom, který ze soudů ve věci rozhodne rychleji.

CPI je přední realitní skupinou ve střední Evropě. Existuje od roku 1991, investuje do nemovitostí a spravuje je v oblasti maloobchodu, bydlení, hotelového ubytování, kanceláří, průmyslových areálů a logistických center. Působí také v biozemědělství. V loňském roce vydělala 16,9 miliardy korun. Čistý zisk firmy se tak meziročně zvýšil přibližně o 40 procent. Provozní zisk společnosti loni dosáhl 25,5 miliardy korun.

Čtěte také: Miliardář Vítek získal kontrolu nad dostihy v Chuchli. Plánuje moderní jezdecký areál

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články