CIA už v létě varovala německou vládu před útokem na plynovody v Baltském moři
VÝBUCH PLYNOVODŮ NORD STREAM
Americká tajná služba CIA údajně už před několika týdny varovala německou vládu před možnými útoky na plynovody v Baltském moři. Uvádí to magazín Der Spiegel s odkazem na „lidi obeznámené s fakty“.
Spolková vláda měla informaci obdržet v létě.
V minulých dnech byl zaznamenán únik plynu v plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři, které dopravovaly nebo měly dopravovat ruský plyn do Německa. Následně dánské i švédské monitorovací služby uvedly, že zaznamenaly v oblastech úniku exploze. "Není pochyb o tom, že to byly výbuchy," řekl seismolog, lektor Švédské národní seismické sítě SNSNm Bjorn Lund, citovaný agenturou Reuters.
Na zveřejněných záběrech je také vidět úniky plynu. Nord Stream 1 donedávna plyn z Ruska přepravoval, ale údajně kvůli problémům s turbínou Rusové tok zemního plynu zastavili. Proti plynovodu Nord Strem 2 se silně stavěli Američané a i když byl dokončen, nebyl na jejich nátlak zprovozněn.
Thank you, USA. pic.twitter.com/nALlYQ1Crb
— Radek Sikorski MEP (@radeksikorski) September 27, 2022
Podle deníku Bild se v současnosti projednávají dva scénáře, jak mohl být útok na plynovody spáchán. Podle prvního mohli vojenští potápěči umístit na potrubí výbušná zařízení. Anders Puck Nielsen, výzkumník na Dánské královské obranné univerzitě v Kodani, řekl deníku The Sun, že „technicky to není obtížné. Vyžaduje to jen loď a několik potápěčů, kteří vědí, jak zacházet s výbušnými zařízeními.“ Deník Guardian se odvolává na britské vojenské zdroje, podle kterých je ponorka pro takovou misi nevhodná. Důvodem je to, že Baltské moře není v těchto místech dostatečně hluboké, zřídkakdy více než 100 metrů. Ponorky by tu bylo snadné odhalit.
Pravděpodobnější variantou údajně je to, že výbušná zařízení mohli namontovat vojenští potápěči z lodi, která byla maskovaná jako obchodní loď a to před několika dny i týdny.
Podle druhého scénáře byly výbušniny nastraženy pomocí podvodních dronů. „Takové drony se ovládají na dálku. Sesednou a přesně lokalizují, kde je plynovod. Pak na něj nebo vedle něj umístí bombu, zmizí a pak bum,“ řekl Kenneth Øhlenschlæger Buhl z katedry strategie a válečné vědy Norské obranné akademie v Oslu. V tomto případě si lze představit, že výbušný materiál tam byl „zaparkován“ už dávno. "Jediná věc, která omezuje drony, je životnost baterií," řekl Buhl podle dánského listu BT.
Dánský ministr energetiky a životního prostředí Dan Jörgensen řekl, že plyn bude unikat nejméně týden, než se plynovody mezi Ruskem a Německem zcela vyprázdní, teprve pak bude možné poškozená místa detailněji prozkoumat.