Vrhač nožů, bylinkář, raper a turkmenský prezident nezemřel. Je to „absolutní lež“
Údajná smrt
Za „absolutní lež“ turkmenská diplomacie označila zprávy šířící se v neděli v ruských médiích o smrti prezidenta Turkmenistánu Gurbanguliho Berdymuhamedova. Podle nepotvrzených informací, které se odvolávají na neoficiální, často anonymní opoziční zdroje, autokratický vůdce izolované středoasijské země zemřel v sobotu na selhání ledvin.
Dvaašedesátiletý Berdymuhamedov je podle turkmenských úřadů od počátku tohoto týdne na dovolené. Úřední web Turkmenistan Alryn Asyr v sobotu napsal, že prezident poslal zdravici výstavě Zdraví-2019 v metropoli Ašgabatu. O jeho osobní účasti se ale zpráva nezmiňuje.
Zprávu o Berdymuhamedově údajném úmrtí rozšířil web moskevské rozhlasové stanice Govorit Moskva, který se odvolal na zprostředkované informace z Ašgabatu. Informaci publikovalo i několik dalších internetových zdrojů, které odkazovaly na turkmenské anonymní opoziční zdroje. Podle těchto informací turkmenská tajná služba zakázala informace o smrti hlavy státu šířit.
Agentura TASS v neděli zveřejnila stručnou zprávu, že zprávy o Berdymuhamedově smrti nejsou pravdivé. „Je to absolutní lež,“ napsala s odvoláním na informaci turkmenského velvyslanectví v Moskvě. Také ruští diplomaté v Ašgabatu listu Moskovskij komsomolec řekli, že „pseudoinformace“ o úmrtí prezidenta je falešná.
Výstřední turkmenský prezident, který je u moci od roku 2006, proslul ve světě exotickými koníčky a sílícím kultem své osoby. Je vášnivým milovníkem závodních koní, umí vrhat nožem, jezdí závodními automobily a věnuje se i rapu. Je zaníceným spisovatelem, na nynější dovolené prý dopisuje jedenáctý díl pojednání o léčivých bylinách. Naposledy byl údajně viděn minulý víkend, kdy na vojenských manévrech předváděl střelbu na cíl z jedoucího bicyklu.
Jeho země, mimořádně bohatá na zemní plyn, patří k nejméně svobodným ve světě. Už Berdymuhamedův předchůdce Saparmurat Nijazov potlačil nebo vyhnal veškerou opozici, soudy i média jsou pod přísnou kontrolou režimu. Brutální zacházení s politickými vězni je opakovaně předmětem stížností mezinárodních organizací. Hlavou státu byl Berdymuhamedov potřetí zvolen předloni, kdy podle volební komise dostal 97 procent hlasů.