Soudce držel 30 lidí v rouškách v soudní síni 16 hodin. Skončil v sobotu ve čtyři ráno
KONKURZ MLADÉ FRONTY
Nevídaný průběh mělo páteční jednání u Krajského soudu v Českých Budějovicích, který poslal vydavatelství Mladá fronta a. s. do konkurzu. Soudce Zdeněk Strnad jej ukončil až po více než 16 hodinách v sobotu nad ránem v čase 3.55. Takto dlouhá doba jednání soudu je značně neobvyklá.
Všech zhruba 30 přítomných, mezi nimiž byli zástupci věřitelů či jejich advokáti, bylo po celou dobu v místnosti krajského soudu v rouškách s jednou hodinovou pauzou na jídlo kolem 18. hodiny a dvěma či třemi krátkými přerušeními.
Jednání insolvenčního soudu a věřitelů bylo svoláno na páteční desátou hodinu. Skutečně začalo až po 11. hodině, protože na poslední chvíli přišla soudci námitka podjatosti od jednoho věřitele. Jednání bylo velmi komplikované, padalo mj. mnoho dotazů na znalce, který oceňoval Mladou frontu a.s.
Soudce Strnad na opakované žádosti více zástupců věřitelů odmítl odročit jednání na pondělí či na jiný den. Své jednání zdůvodnil tím, že věřitelů je hodně a neměl by pro ně v pondělí či jiný den volnou tak velkou soudní síň.
„Zástupci Mladé fronty a.s. na výslovné dotazy věřitelů přitom potvrdili, že pokud by se finální rozhodnutí učinilo do týdne, že by nehrozilo snížení hodnoty majetky, a nikdo to nesporoval. Nebyl tedy žádný důvod naléhavosti či nebezpečí, proč vést soudní jednání bez odročování do čtyř do rána,“ uvedl pro Echo24 jeden ze zástupců věřitelů, pražský advokát Jan Vučka.
Věřitelé tak byli donuceni soudcem jednat a hlasovat o majetku v řádu stovek milionů po více než 16 hodinách v budově soudu v rouškách na obličeji, hluboko po půlnoci. Dva zástupci věřitelů někdy v noci odešli, že už nemají sil, ač by chtěli být účastni soudu.
„Takové jednání soudce není normální. Co když bude některý z věřitelů diabetik nebo kardiak a ve dvě ráno omdlí? A když někdo z věřitelů řekne, že už nemůže dalších deset hodin sedět v soudní síni? Soudce řekne, že ho to nezajímá, a bude rozhodovat klidně bez něj? Takto bezohledné jednání soudce je skandální a mělo by se mu věnovat vedení soudu,“ domnívá se advokát Vučka.
Naopak právní zástupce jiného z věřitelů Ladislav Štorek z právní kanceláře Dentons označil jednání soudce za mimořádně profesionální. "Soudce byl perfektně připravený a jenom jeho zásluhou nedošlo k dalším potenciálním účetním manipulacím v dotčené společnosti. Kdyby takhle pracoval každý soudce, naše justice by byla mnohem dál v rozhodování o vleklých soudních sporech," řekl.
V insolvenčním řízení se přihlásila stovka věřitelů
V insolvenčním řízení se s pohledávkami k Mladé frontě přihlásilo více než sto věřitelů, kteří žádají celkem 341 milionů korun.
Zástupci Mladé fronty u soudu navrhovali reorganizaci společnosti. Argumentovali tím, že konkurz by mohl vyvolat paniku u partnerů i zaměstnanců. „Naším společným zájmem s dlužníkem je zachování provozu. Spor je jen o způsob, jakým tohoto cíle dosáhnout,“ řekla u soudu insolvenční správkyně Petra Hýsková.
Mladou frontu vlastní podnikatel František Savov, který je v ČR obviněn v kauze daňových podvodů, žije v Londýně. Loni v prosinci v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV řekl, že do Česka by se rád vrátil, ale má obavy, že mu nebude umožněn spravedlivý proces. Savov v rozhovoru také řekl, že o jeho majetek usiluje firma Czechoslovak Group. Michal Strnad z Czechoslovak Group na dotaz DVTV pouze uvedl, že se těžko může k tvrzení Savova vyjadřovat.
Mladá fronta vydává ekonomický týdeník Euro a další časopisy. Divize Online provozuje ekonomický web Finance.cz a dalších 12 specializovaných online titulů. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 200 nových titulů. O vydavatelství již projevila zájem skupina CPI Property Group Radovana Vítka. Mladou frontu chtěl také koupit majitel televize Barrandov Jaromír Soukup. Odkup nabízel prostřednictvím firmy Empresa Media.