Povinné očkování lze zavést vyhláškou, hrozí ale žaloby za vedlejší účinky
POVINNÉ OČKOVÁNÍ
S rostoucími čísly nakažených koronavirem a přibývajících lidí v nemocnicích se stále probírají scénáře, jak pokračovat se současnou epidemií. Zatímco dosluhující vláda Andreje Babiš přemýšlí nad rakouským scénářem s lockdownem pro neočkované, vytahují někteří odborníci povinné očkování proti koronaviru. K jeho nařízení by stačila pouhá vyhláška, už dřív to potvrdil Ústavní soud. I když se k této variantě nikdo z vlády nestaví, pomohlo by to paradoxně lidem, kteří se nechtějí očkovat, protože získali protilátky při dřívějším onemocnění covidem-19. Zároveň by stát odpovídal za škodu, kterou způsobí právě povinné očkování.
Vláda v demisi vedená Andrejem Babišem si neví rady s rostoucími čísly nakažených koronavirem. Kabinet předsedy vlády o zpřísnění opatření jednal v pondělí a další schůzka má pokračovat ve čtvrtek. Možností jaké restrikce stát využije je více. Mezi nimi je ukončení uznávání antigenních testů, bavorský model s neuznáváním žádného typu testů nebo rakouský model, který perzekuuje neočkované. Ti by měli ztížený pohyb a fakticky by se tak jednalo o lockdown pro neočkované.
Ozývají se však také hlasy, které se vyslovují pro povinné očkování. Do úterý registruje ministerstvo zdravotnictví celkem 6 430 788 osob, tedy 57,9 procenta české populace, kde bylo již očkování dokončeno. Dalších přes 50 tisíc lidí čeká na termín vakcinace. I kvůli těmto číslům se tak nyní skloňuje, že by se měla zavést povinnost očkování. Mluví o ní zejména Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) epidemiologa Petra Smejkala. Podle něj je prozatimní testování neočkovaných zdravotníků mezistupněm k povinnému očkování těchto profesí.
Před týdnem o povinném očkování hovořil i Srđan Matić, který je zástupcem Světové zdravotnické organizace v České republice. „Pokud situace dospěje do stavu, kdy už opravdu není co dělat, a vyčerpali jsme všechny možnosti, pak je povinná vakcinace relevantní možností. Tak jako proti jiným nemocem,“ řekl pro Seznam Zprávy Matić. Povinné očkování připustila i hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Ta uvedla, že pokud se epidemie nebude zvládat, tak je povinná vakcinace jednou z možností.
Zatím je očkování proti koronaviru dobrovolné. V současné době je povinné očkování v gesci ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví skrz vyhlášku č. 537/2006 Sb. Mezi povinné očkování patří vakcinace proti tuberkulóze, záškrtu, tetanu, dávivému kašli, přenosné dětské obrně, spalničkám nebo zarděnkám. Kromě toho zákona zná také zvláštní očkování, které je pro některé osoby na určitých pracovištích. U tohoto druhu očkování se jedná například o vzteklinu nebo hepatitida typu A.
Ministerstvo zdravotnictví tak má v ruce silnou zbraň, kterou nemusí ani nechat projednat přes Poslaneckou sněmovnu. Stačí, aby šéf zdravotnického resortu aktualizoval vyhlášku o povinnost očkování proti viru covid-19. „Není to složité. Ústavní soud v minulosti odsouhlasil i to, že v zákoně je uvedno povinné očkování a až ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví se říká, proti čemu se očkuje. Je to tedy v souladu s ústavou. Tedy ministerstvo zdravotnictví může vyhlásit povinné očkování proti koronaviru vyhláškou,“ řekl pro Echo24 ústavní právník Jan Wintr.
Ten také dodává, že v paragrafu 69 zákona o ochraně veřejného zdraví je uvedno, že jedno z mimořádných opatření při epidemii je mimořádné očkování,“ I tímto způsobem může ministerstvo postupovat. Právně je to poměrně snadné, zatím to byla politická otázka,“ dodal Wintr.
Zatím se k povinnosti očkování nestaví příznivě ani státy. Jedním z důvodů také může být, že podle zákona by škodu způsobenou povinným očkování nesl stát.
Dalším důvodem také je, že podle zákona by stát nemohl nutit k vakcinaci lidi, kteří mají protilátky či mají proti očkování kontraindikace. Zkontrolovat by se tak musel každý člověk. To je rozdíl oproti dnešku, kdy jsou nuceni k vakcinaci i lidé, kteří mají protilátky proti koronaviru.
Podle experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála by povinné očkování mohlo být zaměřeno na konkrétní skupinu obyvatel. „To znamená, že by se to netýkalo dětí, ale například u skupin, které jsou více rizikové,“ řekl pro Echo24 Dostál. Podle něj by se také jednalo o jediný přesný a správný postup. „Že se od toho nyní odhlíží, je jen kvůli přístupu ministerstva zdravotnictví, které nutí lidi očkovat, ačkoliv je očkování dobrovolné. To je to nepřímé donucení,“ dodal Dostál.