Byty ve velkých městech i přes koronavirovou krizi stále zdražují
CENY BYTŮ
Byty v největších městech Česka ve třetím čtvrtletí nadále zdražovaly. Ceny meziročně nejvíce stouply v Hradci Králové (o 22,1 procenta), Ostravě (o 21,8 procenta) a Ústí nad Labem (o 20,6 procenta). Nejdražší byty byly v Praze s průměrnou cenou 105.307 korun za metr čtvereční, nejlevnější v Ústí nad Labem s cenou 26.163 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz. Porovnávala ceny bytů v osmi největších městech z devíti, údaje za Liberec nejsou k dispozici.
„Platební schopnosti nových majitelů bytů se výrazně nezměnily. Byty tak kupují zejména lidé, kterých se pokles příjmů zatím netýká. Situace se však může změnit. Podpora státu a zároveň odložení splátek mnoha lidem v zasaženém segmentu pomohlo. Ovšem budou-li přetrvávat různá omezení a strach, bude dopad změn v chování lidí mnohem více pozorovatelný, a to i v rámci cen nemovitostí,“ uvedl jednatel FérMakléři.cz Jan Boruta.
Meziroční růst cen bytů byl ve všech městech více než desetinový. Nejméně byty zdražily v Praze (o 10,8 procenta) a v Českých Budějovicích (o 12,1 procenta). Druhé nejdražší byty byly v Brně s průměrnou cenou 73.691 korun za metr čtvereční. Následoval Hradec Králové, kde stál metr čtvereční v průměru 54.547 korun.
V porovnání s koncem června ceny nejvíce vzrostly v Brně (o 5,8 procenta), Českých Budějovicích (o 5,4 procenta) a v Ostravě (o pět procent). Naopak nejméně se zvýšily v Ústí nad Labem (o 0,6 procenta), Praze a Hradci Králové (shodně o dvě procenta).
„Růst cen je odlišný podle velikosti bytových dispozic. U bytů do 40 metrů čtverečních, o něž je největší zájem, se cena bytů za celou Českou republiku mezikvartálně prakticky nezměnila při současném navýšení počtu nabídek o necelých 12 procent. U bytů střední velikosti od 41 do 80 metrů čtverečních cena bytů vzrostla o čtyři procenta. O čtyři procenta se zároveň zvýšila i nabídka,“ doplnil Boruta. U bytů nad 80 m2 cena mezičtvrtletně vzrostla v průměru o pět procent, nabídka o čtyři procenta klesla.
„Výjimkou z obecného trendu je minimální mezikvartální pokles cen pražských malometrážních bytů do 40 metrů čtverečních o 0,3 procenta. Částečně za tím stojí devítiprocentní růst nabídky, částečně pak také fakt, že růst cen v této kategorii byl dosud výrazně rychlejší než u větších dispozic,“ uvedl Boruta.
Česká republika několik let čelí vysokým cenám bytů a nemovitostí. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby.