USA zvažují větší zapojení do války: zvláštní výcvik pro 2500 Ukrajinců měsíčně
VÝCVIK UKRAJINCŮ
Bidenova administrativa zvažuje rozšíření výcviku ukrajinské armády, což by mohlo výrazně posílit schopnost Ukrajiny vytlačit ruské síly z okupovaných oblastí a zároveň prohloubit zapojení USA do války. Upozornil na to server CNN.
Pokud by byl tento návrh přijat, nejen by se výrazně zvýšil počet Ukrajinců, které USA vycvičí, ale také by se změnil typu výcviku, jenž Ukrajinci absolvují. Od začátku konfliktu totiž Spojené státy vycvičily pouze několik tisíc ukrajinských vojáků, a to většinou v menších skupinkách a na konkrétní zbraňové systémy.
Nový program by ale zahrnoval vycvičení daleko větších skupinek v sofistikovanější taktice na bojišti, včetně koordinace pěchoty s dělostřeleckou podporou, což je podle jednoho ze zdrojů obeznámeným s plánem „mnohem intenzivnější a komplexnější“ výcvik, než jakého se Ukrajině dostávalo v Polsku nebo ve Velké Británii.
Tento návrh, který byl předložen na žádost Ukrajiny, je však stále předmětem mezirezortního přezkoumání ze strany americké administrativy.
In the last few days, two articles by @OrenCNN for @cnn & @DanLamothe for @washingtonpost on the potential for expanding Ukrainian training at @7thATC in Germany.
— MarkHertling (@MarkHertling) December 2, 2022
Perhaps some info may be helpful, as it is one many (me included) thought should happen.
A 🧵on training. 1/18
Vysoce postavený člen Bidenovy administrativy návrh pro CNN odmítl komentovat. „Nebudeme předbíhat rozhodnutím, která ještě nebyla učiněna, ale neustále hledáme způsoby, jak zajistit, aby Ukrajinci měli dovednosti, které potřebují k úspěchu na bojišti při bránění svého území před ruskou agresí.“
Drsná opotřebovávací válka
Jak rozhodující ale bude takzvaný „kombinovaný výcvik“ na bojišti, zůstává nezodpovězenou otázkou. Konflikt byl totiž do této doby veden především jako opotřebovávací válka mezi dvěma dělostřeleckými armádami, uvedl CNN Mike Kofman, expert na ruskou a ukrajinskou armádu z Centra pro námořní analýzu.
„Je to dobrý nápad, protože (Ukrajina) potřebuje veškerý výcvik,“ řekl dále Kofman. Podle něj je hlavní proměnnou dostupnost munice na obou stranách. „Pokud nebudou mít Ukrajinci dostatek munice, nebudou při manévrech s kombinovanými zbraněmi tak efektivní.“
Podle amerických představitelů by chladné počasí a následný útlum bojů mohly být příležitostí k provádění důkladnějšího výcviku, protože ukrajinské síly jsou momentálně rozděleny na síly, které je třeba mimo zemi vycvičit a na síly, které jsou potřeba na frontě. Tyto linie se však do jisté míry již stabilizovaly, což Ukrajině poskytuje potenciální příležitost vyslat vojáky k výcviku.