„Ukecám vládu, aby kadeřníci nemuseli mít ty kryty,“ slibuje Babiš další úlevy
OCHRANNÉ POMŮCKY
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí na jednání vlády navrhne, aby kadeřníci, manikérky a pedikérky už nemuseli nosit ochranné štíty. Řekl to serveru iDNES.cz. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude o tomto opatření jednat s epidemiologickou komisí. Od 15. června také očekává, že se vytvoří „minischengen“, což znamená otevření hranic mezi Českem, Slovenskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem.
Babiš o těchto opatřeních mluvil s hygieničkami Jarmilou Rážovou a Zdeňkou Jágrovou. „Ony říkají, že by ty kryty kadeřníci nemuseli mít,“ řekl serveru premiér. Epidemiolog Rastislav Maďar přitom v pátek uvedl, že kadeřníci představují pro klienty riziko a musí i nadále akceptovat nošení roušky a štítu.
Podle Roberta Starého, který je iniciátorem výzvy vládě za zrušení povinnosti štítů, kombinace roušky a štítu ohrožuje kadeřníky na zdraví. Špatně se jim dýchá, ještě závažnější riziko je podle něj u lidí s nízkým tlakem. Někteří kadeřníci tak kvůli tomu omdleli nebo se jim spustila krev z nosu. O problémech kadeřníků s ochrannými pomůckami jsme psali zde.
Babiš se Starým mluvil, zástupce kadeřníků mu podle něj řekl, že si mohou měnit roušky každou hodinu. „Myslím, že v pondělí vládu ukecám, aby kadeřníci nemuseli mít ty kryty,“ uvedl premiér.
Kadeřnictví, holičství či barber shopy se po nucené pauze znovu otevřely 11. května, a to za přísných bezpečnostních a hygienických pravidel. Dvojí ochrana obličeje platí také pro kosmetičky, manikérky, pedikérky či maséry.
Babiš doufá ve vytvoření „minischengenu“
Premiér mluvil také o vytvoření minischengenu: „Aktuálně platí plán, že 15. června vytvoříme jakýsi minischengen, tedy otevřou se hranice mezi Českem, Slovenskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem,“ řekl Babiš v rozhovoru pro iDnes. Důvody jsou podle něj hlavně ekonomické.
Polsko se k projektu zatím údajně příliš nehlásí a Babiš předpokládá, že by se tento stát připojí později. Za ministry vnitra o vzniku tohoto projektu jedná Jan Hamáček (ČSSD) a za ministry zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Došlo také na téma vlády. Podle Babiše funguje jako tým a s Hamáčkem si teď volají i čtyřikrát denně. Pochválil ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO) za její pracovitost a tah na branku. Zároveň reagoval na to, jak se ministryně vyhnula rozhovoru v angličtině. O tom jsme psali zde. „Tu angličtinu asi neumí dobře. Každý umí něco, ale ta angličtina je samozřejmě důležitá,“ řekl premiér.