Tři čtvrtiny dětí jdou na schůzku s cizím člověkem z internetu
Schůzky přes internet
Téměř tři čtvrtiny dětí oslovených na internetu se vydají na schůzku s cizím člověkem. Nabídku na schůzku dostala na síti více než čtvrtina dětí ve věku mezi sedmi a 17 roky. Vyplývá to z letošního průzkumu Centra prevence rizikové virtuální komunikace (PRVoK) Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a operátora O2 mezi více než 27.000 dětmi.
Více než polovina respondentů zažila kybernetickou agresi prostřednictvím facebooku, 43 procent pak přes facebook Messenger. Děti zažily kyber agresi také prostřednictvím instagramu, SMS nebo MMS. Dominantní je klasická verbální agrese, jejímž cílem se stalo 27 procent českých dětí. Obecně ale od posledního měření v roce 2014 klesly všechny sledované formy kybernetické agrese o pět procent. Nově si děti stěžují také na tzv. sharenting, kdy téměř osm procent dětí potvrdilo, že rodiče nahráli na internet jejich fotku nebo video, přestože s tím děti nesouhlasily.
„Přestože výsledky našeho výzkumu jsou alarmující, jsem ráda, že jednoznačně potvrzují, že prevence a edukace jsou správnou cestou a fungují. Děti jsou zranitelné, a přestože se v online světě pohybují často více a sebejistěji než my dospělí, potřebují od nás pomoc a podporu. I proto se prostřednictvím projektu O2 Chytrá škola obracíme především na pedagogy a rodiče a na portálu O2Chytráškola.cz jim přinášíme jednoduché rady, výukové materiály a aktuální informace z online světa,“ uvedla Marie Mališková z O2.
Na zneužívání dětí na internetu upozorňuje připravovaný filmový dokument Víta Klusáka V Síti. „Chceme vynést téma zneužívání dětí na internetu na světlo způsobem, který by konečně otevřel oči nejen rodičům, ale i učitelům a nejlépe i zákonodárcům. Náš film následně rozšíříme o preventivní kampaň, na které spolupracujeme se zdařilým projektem O2 Chytrá škola,“ dodal.
Děti jsou v online světě velmi aktivní, používají řadu aplikací a sociálních sítí. Sociálně sítě aktivně využívá více než polovina (52 procent) dětí ve věku sedm až 12 let, přestože pravidla jejich používání povolují tyto služby až od 13 let. Dětští uživatelé se na internetu především baví. Nejvíce času tráví vyhledáváním nejrůznějších videí na YouTube, následují facebook a instagram. Fenoménem je rychlý nárůst obliby sociální sítě TikTok, kterou aktuálně využívá více než čtvrtina českých dětí (28,5 procenta), v roce 2017 sledovalo musical.ly, předchůdce TikToku, pouze jedno procento dětí.
Nadpoloviční většina dětí (53 procent) má povoleno o přestávce používat mobil. Tyto děti pak tráví přestávky hraním her na mobilu (41 procent), na sociálních sítích (38,9 procent) nebo říkají, že se nudí (33,7 procent). Děti, které mají zakázáno používat o přestávce mobil, ale také mnohem častěji čtou časopisy (o 60 procent více než tam, kde mají děti mobil povolený), knížky (o 13,5 procenta), hrají deskové a karetní hry (o 65 procent více) nebo sportují (o 29 procent více).