Babišův klíčový spojenec se „cuká“. Komunisté se chtějí dohadovat o další toleranci vlády
PODPORA MENŠINOVÉ VLÁDY
Kabinet Andreje Babiše neplní požadavky komunistů a menšinové vládě tak hrozí ztráta podpory od klíčového partnera. Vzkazuje to strana KSČM, jejíž předseda Vojtěch Filip chce vyvolat dohodovací řízení s hnutím ANO. To nejprve ale musí odsouhlasit výkonný výbor strany a následně ústřední výkonný výbor. Komunistům vadí nesplněné sliby a poslední kapkou mělo být převedení zbývajících 5 miliard do rozpočtu ministerstva obrany.
Komunisté svoji nespokojenost dávají najevo od začátku roku, kdy se jim nelíbilo prohlasování zrušení superhrubé mzdy a následně přijetí nižších daní. To totiž KSČM nepodpořila a k hnutí ANO se přidali zejména poslanci SPD a ODS. Komunisté pak s Babišem na začátku roku jednali hned o několika tématech, kde ale dosud k žádnému posunu nedošlo.
Podmínky shrnul předseda KSČM Vojtěch Filip v prohlášení, které zveřejnila jeho strana. Jednat se mělo o sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra s Vojenskou zdravotní pojišťovnou či zavedení pětitýdenní dovolené. S oběma body navíc souhlasil i předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, který v únoru zadával řediteli Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra připravit podklady pro možné sloučení pojišťoven. Navíc i podpořil pětitýdenní dovolenou.
Od té doby se s požadavky nehlo a poslední kapkou pak bylo finální převedení zbývajících 5 miliard do rozpočtu armády. Při schvalování rozpočtu na konci minulého roku si totiž komunisté vynutili, aby ministerstvo financí vzalo ministerstvu obrany 10 miliard a vložilo je do rozpočtové rezervy. Z ní se ale celá částka vrátila zpět armádě, což Filipovi vadí.
„Nemáme stále sloučené pojišťovny, nemáme banku v rukou státu a peníze z vládní rozpočtové rezervy se přesunuly armádě, nikoliv na boj s covidem, což považuji za velmi diskutabilní,“ uvedl Filip, proč chce vyvolat dohodovací řízení s hnutím ANO o toleranci jejich vlády. Výkonný výbor se sejde ve čtvrtek odpoledne a jeho rozhodnutí pak může být vodítkem pro zasedání ústředního výkonného výboru KSČM, které se sejde 10. dubna.
Podle místopředsedy poslaneckého klubu Leo Luzara by tak mělo na ústředním výkonném výboru dojít k potvrzení dohodovacího řízení. „Já se osobně vnímám pozici vlády Andreje Babiše jako problematickou, protože dohoda mezi ANO a KSČM doposud velmi fungovala. Poslední kroky, ať už jsou z rozpočtové části, která se táhla od rušení superhrubé mzdy, vedly k rozporům, které nyní vygradovaly. Každopádně jedná výkonný výbor, který je operativním orgánem a hlavním je ústřední výbor. Ten by měl následně rozhodnout,“ řekl pro Echo24 Luzar.
Vláda Andreje Babiše ale nemusí potřebovat podporu KSČM. Rozpočet je totiž nyní schválen na schodek 500 miliard korun a do říjnových voleb se zřejmě měnit nebude. Ani nouzový stav nemíní vláda Andreje Babiše prodlužovat, kde byly hlasy KSČM klíčové. S tím ale Luzar nesouhlasí. Podle něj je rozpočet nadále živým a je potřeba myslet na fungování státu po koronavirové krizi. „Bude třeba nastartovat obnovu země a každý hlas ve sněmovně bude důležitý. Vláda nemůže jednotlivé strany odstřelovat, protože si myslí, že si vystačí sama. Jedná se stále o menšinovou vládu a bude muset hledat podporu napříč politickým spektrem. KSČM nevyjímaje,“ řekl Luzar.
Proti vládě komunisté vystupovali tvrdě již na začátku února, kdy nechtěli zvednout ruku pro pokračování nouzového stavu. Kriticky se vyjádřil zejména poslanec Zdeněk Ondráček, který zpracovával k nouzovému stavu analýzy. „Žádné z vládních opatření se nezakládá na logice. Například prodejny dětské obuvi. Je to dané velikostí či věkem, ale já si při nákupu s dětmi nemůžu koupit tkaničky. V papírnictví si můžu koupit sešit nebo omalovánky, ale už ne papírovou tašku, ve které bych si to mohl odnést. My se stále dokola ptáme, kdo opatření vymýšlí. Nikdy jsme se nedočkali odpovědí,“ řekl dříve pro Echo24 Ondráček.
Komunisté ale poslední prodloužení nouzového stavu podpořili z důvodu zhoršujících se čísel koronavirové nákazy.