2 KRIMINALITA

Zločin nemá pohlaví. Ženy páchají stejně závažnou kriminální činnost, upozorňuje v kampani Europol

, NOVÉ

Témata: , , ,

Evropský policejní úřad (Europol) zahájil kampaň nazvanou Crime Has No Gender, jejímž cílem je pomoci dopadnout nejhledanější ženy v Evropské unii. Podle úřadu není zločinné chování bližší žádnému pohlaví a kriminální činnost žen je „stejně závažná“, jako je tomu v případě zločinců-mužů. 

Webová stránka Europolu poskytuje přehled hledaných lidí, mezi nimiž je 18 žen, a je z ní patrné, že Česká republika pátrá po Ivetě Tancošové, která byla odsouzena k 7,5 roku vězení.

Před zákonem ale utíká. Vylákala mladou ženu do Británie se slibem, že bude pracovat jako ošetřovatelka, avšak po příjezdu jí vzali pas a přinutili k prostituci. V roce 2011 ženu prodali příbuzným Tancošové v Irsku.

„Lidé si myslí, že pachatelkami zločinů většinou ženy nejsou, ale není to tak a tyto zločiny jsou stejně závažné jako ty, které spáchají muži,“ řekla mluvčí Europolu Tine Hollevoetová. V přehledu nejhledanějších zločinců figurují pachatelé vražd a obchodníci s lidmi či drogami.

Materiál je koncipován jako postupný popis činu a až nakonec se odhalí tvář hledaného. „Chceme přilákat pozornost co největšího počtu lidí. Máme zkušenost, že čím víc lidí hledané vidí, tím větší je šance, že se podaří ty osoby nalézt a zatknout,“ řekla Hollevoetová.

Francie například pátrá po Nigerijce Jessice Edosomwanové, která je na útěku od roku 2007, kdy se podařilo odhalit gang organizující prostituci v oblasti Lyonu. Zatčeno bylo už 26 lidí. Gang zneužíval skupinu žen nalákaných z Afriky do Francie na slib zajištění lepšího života. Proces v této kauze má v Lyonu začít 6. listopadu. Policie se domnívá, že Edosomwanová je buď v zemích Beneluxu, nebo v Itálii či Francii.

Dalším příkladem hledaných žen je Maďarka Ildikó Dudásová, která byla odsouzena k šesti letům vězení za prodej drog a zneužívání dětí. Vodila s sebou na schůzky se zákazníky vlastní potomky.


Čtěte dále: Korupční aféry vyhnaly několik tisíc Slováků do ulic

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.