Zločin nemá pohlaví. Ženy páchají stejně závažnou kriminální činnost, upozorňuje v kampani Europol

Zločin nemá pohlaví. Ženy páchají stejně závažnou kriminální činnost, upozorňuje v kampani EuropolNOVÉ
Svět

KRIMINALITA

Echo24

Evropský policejní úřad (Europol) zahájil kampaň nazvanou Crime Has No Gender, jejímž cílem je pomoci dopadnout nejhledanější ženy v Evropské unii. Podle úřadu není zločinné chování bližší žádnému pohlaví a kriminální činnost žen je „stejně závažná“, jako je tomu v případě zločinců-mužů. 

Webová stránka Europolu poskytuje přehled hledaných lidí, mezi nimiž je 18 žen, a je z ní patrné, že Česká republika pátrá po Ivetě Tancošové, která byla odsouzena k 7,5 roku vězení.

Před zákonem ale utíká. Vylákala mladou ženu do Británie se slibem, že bude pracovat jako ošetřovatelka, avšak po příjezdu jí vzali pas a přinutili k prostituci. V roce 2011 ženu prodali příbuzným Tancošové v Irsku.

„Lidé si myslí, že pachatelkami zločinů většinou ženy nejsou, ale není to tak a tyto zločiny jsou stejně závažné jako ty, které spáchají muži,“ řekla mluvčí Europolu Tine Hollevoetová. V přehledu nejhledanějších zločinců figurují pachatelé vražd a obchodníci s lidmi či drogami.

Materiál je koncipován jako postupný popis činu a až nakonec se odhalí tvář hledaného. „Chceme přilákat pozornost co největšího počtu lidí. Máme zkušenost, že čím víc lidí hledané vidí, tím větší je šance, že se podaří ty osoby nalézt a zatknout,“ řekla Hollevoetová.

Francie například pátrá po Nigerijce Jessice Edosomwanové, která je na útěku od roku 2007, kdy se podařilo odhalit gang organizující prostituci v oblasti Lyonu. Zatčeno bylo už 26 lidí. Gang zneužíval skupinu žen nalákaných z Afriky do Francie na slib zajištění lepšího života. Proces v této kauze má v Lyonu začít 6. listopadu. Policie se domnívá, že Edosomwanová je buď v zemích Beneluxu, nebo v Itálii či Francii.

Dalším příkladem hledaných žen je Maďarka Ildikó Dudásová, která byla odsouzena k šesti letům vězení za prodej drog a zneužívání dětí. Vodila s sebou na schůzky se zákazníky vlastní potomky.


Čtěte dále: Korupční aféry vyhnaly několik tisíc Slováků do ulic

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.