Daň za vládní rozdávání dárků. Cena krabičky cigaret vyletí až o 15 korun

Vyšší daně

Daň za vládní rozdávání dárků. Cena krabičky cigaret vyletí až o 15 korunNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

 

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Prázdná státní kasa a zpomalující ekonomika dohnala kabinet Andreje Babiše ke zvyšování daní u tabákových výrobků a lihu. Nejtvrději tak dopadnou na kuřáky, pro které se zvedna cena krabička cigaret v průměru nad sto korun. Stát tak průměrnému kuřákovi sebere procento čisté mzdy. Očekává se také, že cena tvrdého alkoholu poroste minimálně o deset korun. 

Vládní navyšování těchto daní bylo ministryní financí Alenou Schillerovou a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem prezentováno jako reakce na dostupnost návykových látek. Odborníci však vidí za vyššími daněmi pouze poskytnutí větších prostředků do státní kasy.

„Od příštího roku by spotřební daň z lihu měla stoupnout o třináct procent. U půllitru čtyřicetiprocentního alkoholu by se mělo jednat o zvýšení z 57,0 na 64,5 koruny. Za těchto okolností vzroste konečná cena pro spotřebitele minimálně o deset korun. Prémiové značky alkoholu však budou muset zdražit více, aby si udržovaly cenový odstup od levnější konkurence. V těchto případech lze uvažovat zdražení až o dvacet korun,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se při navyšování daně opíral o zprávy OECD z poloviny roku 2018, které tvrdí, že spotřební daně na alkohol a tabák jsou v České republice nízké. „Vyšší daně mohou nejen zvýšit příjmy, ale také motivovat spotřebitele ke snížení spotřeby, a tím omezit související zdravotní problémy,“ řekl Adam Vojtěch (ANO).

Podobné zdražení čeká i kuřáky cigaret. V současné době se prodávají krabičky okolo devadesáti korun. Od nového roku by však cena mohla vystřelit až o 15 korun. „Spotřební daň u cigaret má u procentní části sazby stoupnout na 30 procent a z 1,46 na 1,61 koruny za kus u pevné části sazby daně. Tabákové společnosti v minulosti podobných situací využily k navýšení svých marží. V konečném důsledku by tak cigarety mohly zdražit o 12 až 15 korun dle cenové kategorie jednotlivých značek cigaret,“ uvedl Štěpán Křeček.

Vyšší daně pak podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Dominika Stroukala dopadnou více na kuřáky než na uživatele tvrdého alkoholu. „Pokud nesníží počet vykouřených cigaret, zaplatí kvůli změně měsíčně průměrný český kuřák navíc přibližně 230 korun. Stát mu tak sebere navíc přibližně procento čisté mzdy. Některé kuřáky bude pochopitelně vyšší daň motivovat přestat kouřit či kouření omezit. U tvrdého alkoholu bude dopad na průměrného uživatele přibližně 20 korun měsíčně. Pokud si tedy zapálíte a popíjíte jako průměrný český kuřák užívající alkohol, přijde vás opatření na necelých 250 korun měsíčně, tedy 3000 korun ročně,“ řekl pro Echo24 Dominik Stroukal.

Kromě cigaret se zdraží také doutníky, tabák ke kouření, surový tabák či zahřívání tabákových výrobků.

Vláda hledá peníze

Krok ministerstva financí navýšit vybrané daně vyvolalo velkou kritiku od ostatních politických stran. Ještě v roce 2017 uvádělo hnutí ANO ve svém volebním programu, že nehodlá navyšovat daně, ale naopak je snižovat. „Nebudeme zvyšovat daně, ale naopak je snižovat. U nízko a středně příjmových skupin daně snížíme a u vysokopříjmových skupin daně stabilizujeme a dále nebudeme navyšovat. Vidíme prostor pro snížení sazby DPH, ale důležité je, aby se toto snížení promítlo v cenách pro lidi a nezůstalo v kapsách obchodníků,“ uváděl program hnutí ANO.

Strany ve sněmovně navíc poukazují na to, že pokud by vláda chtěla bojovat proti škodlivému kouření a alkoholu, tak by společně s vyšším zdaněním výrobků snížila daň z příjmu. „V této situaci je ale více než jasné, že k tomu vláda přistupuje proto, že jí docházejí peníze a ona se snaží díry v rozpočtu nějak vykrýt,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Bývalý ministr financí a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek je zásadně proti jakémukoliv zvyšování daní. To potvrdil už dříve pro Echo24.„Samozřejmě, že levicová vláda to může řešit zvýšením daní. Pro to opravdu ale není doba a ani prostor. Přišla chvíle pro úspory a pro snižování. Některé strany požadují snížení daně z příjmu. Já bych mnohem víc upřednostnil snížení sociálního a zdravotního pojištění v souvislosti s reformami,“ řekl pro deníku Miroslav Kalousek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Mzdy narostly, lihoviny a tabák jsou ale pořád levné, hájí Schillerová vyšší daň

Vyšší zdanění tabáku a alkoholu? Nejde ani tak o zdraví a stát tím nahraje černému trhu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články