Čína odsoudila vysokého funkcionáře podmínečně k trestu smrti
TREST SMRTI V ČÍNĚ
Čínský soud v pátek odsoudil bývalého náměstka ministra vnitřní bezpečnosti Sun Li-ťüna k podmínečnému trestu smrti za braní úplatků, burzovní manipulaci a nelegální držení zbraní. Informovala o tom agentura Reuters. Někdejší vlivný představitel komunistické strany také čelil obvinění, že nerespektoval autoritu prezidenta Si Ťin-pchinga.
Sun Li-ťüna loni vyloučila ze svých řad komunistická strana. Ústřední stranická komise pro kontrolu disciplíny tehdy uvedla, že Sun projevoval "extrémně velikášské politické ambice a velmi špatnou morální zásadovost, šířil nepodloženou kritiku stranické politiky a politické zvěsti". Podle komise se rovněž oddával "pověrčivým aktivitám", projevoval "nesmírnou hamižnost", přijímal značné sumy peněz i nemovitosti a vedl "dekadentní životní styl".
Sun podle obžaloby vytvořil vlastní politickou frakci tím, že pomáhal k vysokým postům spřízněným představitelům bezpečnostního aparátu. V lednu se v televizním projevu doznal, že se účastnil spolčení v rámci policie s cílem dosáhnout osobního obohacení. Vliv Suna v komunistické straně byl podle Reuters natolik rozsáhlý, že jej úřady označily za "jedovatý" a samotného Suna za "rakovinu", kterou je třeba odstranit.
Bývalý náměstek ministerstva bezpečnosti je dalším z vysoce postavených čínských činitelů, který se stal obětí rozsáhlého boje proti korupci, v němž se už více než desítku let angažuje čínský prezident a stranický vůdce Si Ťin-pching. Někteří tyto kroky pokládají za politicky motivované.
Čínské trestní právo umožňuje udělení podmínečného trestu smrti, poprava je v takovém případě odložena o dva roky. Pokud se odsouzený během této doby nedopustí žádného dalšího trestného činu, je mu trest smrti automaticky snížen na doživotí nebo 25 let odnětí svobody.